Kripto para Coin Airdrop nedir, nasıl alınır, riski var mı?

Kripto para borsasıyla ilgilenen kişilerin yakından tanıdığı kavramlardan biri olan Airdrop ne demek sorusuyla araştırılıyor. Sanal paralarla ilgili tanıtım yöntemi olması için kullanılan airdrop kavramı borsalar tarafından kullanıcılarına token’larına verebiliyor. Kripto para Coin Airdrop nedir ve nasıl alınır soruları da araştırılıyor. Peki, Airdrop ne demek? AirDrop Riskli mi Yoksa Kazançlı mı?
Takip et
Kripto para Coin Airdrop nedir, nasıl alınır, riski var mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kripto paralarda uygulanan airdrop, yeni bir kripto para biriminin tanıtımını yapmak için cüzdan adreslerine ücretsiz para veya coin göndermeyi içeren bir pazarlama stratejisidir. Yeni sanal para biriminin küçük bir miktarı, kullanıcıların cüzdanlarına kripto para şirketi tarafından gönderilen bir postayı retweetlemek gibi küçük bir hizmet karşılığında ücretsiz olarak gönderilir ve tamamen tanıtım amaçlıdır.

Kripto para Coin Airdrop nedir?

“Gökten para yağması” deyiminin kripto para dünyasındaki adı AirDrop’tur. Daha da açmak gerekirse; AirDrop, kripto para piyasasına yeni dahil olacak paraların karşılıksız şekilde dağıtılmasıdır. Buradaki amaç, piyasaya yeni girmiş parayı insanlara tanıtmak ve hareketlilik yaratmaktır.

Kripto para dünyasında “airdrop”, kripto para birimlerinin mevcut sahiplerine yeni üretilen kripto paraların ödüllendirme maksadıyla belirli bir oranda dağıtılmasıdır.

Airdrop sistemini bir nevi, markaların piyasa yeni çıkacak ürünlerinin reklamını yapması ya da promosyon uygulaması gibi düşünebilirsiniz.

Reklamlara rağmen ürünlerin satış yapmama ihtimali olduğu gibi, kripto paraların da airdrop’a rağmen kripto para borsalarına girememe ihtimalleri vardır. Fakat yine de bu sistemi kullanmak, yeni kripto para yaratıcıları için cazip bir seçenektir.

Dönem dönem, kripto para borsaları, cüzdan servis sağlayıcıları vb. gibi blokzincir tabanlı hizmetler, müşterilerine ve abonelerine ödül vermek isterler. Airdrop, sadık müşterileri herhangi bir ücret ödemeden kripto para ile ödüllendirmenin bir aracı olarak kullanılabilir. Bu sistem, bu tür platformlarda sürekliliği sağlayabilecek için bir tür teşvik görevi görür.

Airdrop, ana akım ticaret dünyasında blokzincir teknolojisi kullanmayan şirketlerin ödüllerinin (bonus puanlar, vb.) ve indirim hediyelerinin benzeridir.

Kripto para dünyasında airdrop, bir blockchain projesinin, blockchain topluluğunun aktif üyelerinin cüzdanlarına ücretsiz para veya coin dağıttığı bir prosedürü ifade eder. Airdrop’lar genellikle şirketin web sitesinde ve kripto para birimi forumlarında tanıtılır. Kripto airdrop, kripto para birimi alanında yeni olanlar tarafından kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Ücretsiz hediyeye hak kazanmak için, bir alıcının cüzdanda minimum miktarda kripto para tutması gerekebilir veya bir sosyal medya forumunda bu yeni para birimi hakkında reklam amaçlı yazılar yazması, tweet atması ya da fotoğraf paylaşması gerekebilir. Kripto para birimi girişimleri arasındaki aşırı rekabet göz önüne alındığında, airdrop kalabalığın arasından sıyrılmak için aslında iyi bir girişimdir.

Kripto para Coin Airdrop nedir, nasıl alınır, riski var mı?

AirDrop Nasıl Alınır?

Kripto para dünyasının sıkı bir ilgi ve takip istediğini hep söyleriz. AirDrop’tan faydalanmak için de bu durum geçerli. Var olan tüm coin’lerin sitelerini ve kripto para borsası ile ilgili gelişmelerin aktarıldığı mecraları takip etmeniz gerekiyor. Eğer bir coin çatallaşmaya gidecekse, bir altcoin çıkacaksa öncelikle kendi sitesinden duyurusunu yapar. AirDrop için gerekli olan şartlar da yine burada bildirilir ve başvurular açılır. Şartlara uygun olan kişilere yönlendirmeler gönderilir ve bunun sonunda kişiler AirDrop’tan faydalanırlar. Kripto para dünyasında hatırı sayılır bir unvanınız varsa, sosyal medya mecralarda takipçi sayınız çoksa (bu alanla ilgili paylaşım yapan kişiler için) karşılıksız şekilde de AirDrop’tan faydalanma ihtimaliniz var. Genelde coin yöneticileri, bu kişilere direkt ulaşırlar.

Airdrop’ları kaçırmamak için kripto para dünyasını takip etmek ve diğer yatırımcılar ile ortak bir platformda buluşmak büyük önem taşıyor. Kripto para yatırımcıları genellikle Rus yapımı mesajlaşma uygulaması Telegram’ı tercih ediyor. Özel bilgilerinizi diğer kullanıcılar ile paylaşmadan sohbet etme imkanı ve binlerce kişilik Telegram kanalları ile yatırımcılar günün 24 saati sürekli iletişim halinde kalarak hiçbir gelişmeyi kaçırmıyor. Eğer siz de iyi bir yatırımcı olmak istiyorsanız bir Telegram kullanıcısı olmanın vakti gelmiş demektir.

Airdrop Nasıl Kazanılır?

Kripto airdrop, kripto para birimi alanında yeni olanlar tarafından kullanılan bir pazarlama yöntemidir.

Ücretsiz hediyeye hak kazanmak için, bir alıcının cüzdanda minimum miktarda kripto para tutması gerekebilir veya bir sosyal medya forumunda bu yeni para birimi hakkında reklam amaçlı yazılar yazması, tweet atması ya da fotoğraf paylaşması gerekebilir.

Borsalardaki AirDrop Etkinliklerine Nasıl Katılabilirsiniz?

Borsalar, kendi kripto paralarını ve anlaştıkları kripto paraları tanıtıp kullanımlarını artırmak için airdrop ve farklı yöntemlerle kullanıcılarına dağıtım yapabilirler. Genellikle kullanıcılar mail ile haber alamadıkları için borsalarda kripto parların dağıtım haberlerine ve kendi hesaplarında dağıtımın yapıldığı yerlere bakmaları kullanıcılar için iyi olur. Bazı durumlarda ise borsalar kullanıcılarından farklı yöntemlerle airdrop etkinliklerine katılmalarını isteyebilirler. Bu durumda ise borsaların airdroplara nasıl katılabileceğinizi anlatan yazıları okuyup onları takip etmenizi öneririz.

AirDrop Üzerinden Nasıl Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Kripto paralar piyasaya çıkmadan önce farklı platformlar için airdrop uygularlar. İlk önce airdrop haberlerini takip eden sitelere abone olmanız önerilir. Abone olduktan sonra ise belli sitelerin mail listelerinde girmeniz ve mailler üzerinden haber almanız önerilir. Belli sitelerden airdrop notifikasyonu aldıysanız, önce ise kendi sitelerinde genel olarak kripto paralarının özelliklerini ve nasıl kullanılacağını anlatan teknik dökümanlar yayınlarlar. Teknik dökümanları okuduktan sonra ise beğendiğiniz projelerin airdrop etkinliklerine katılabilirsiniz. Ama şunu söylemek gerekir ki genelde airdroplarda katılımcılara eser miktarda kripto para verdikleri için miktarı artırmanız sizin çabalarınıza bağlıdır.

AirDropların Riskleri Nelerdir?

Airdroplar kripto paraların piyasaya sürmeden önce tanıtım etkinlikleri olduğu için para ödemezsiniz. Ama katılabilmek için cüzdan bilgilerinizi paylaşmanız istenebilir. Diğer riskler ise projedeki sorunlar, iyi bir getiri sağlayamaması ve borsalarda listelenememesinde yatıyor. En kötü senaryolarda projelerin saadet zinciri olarak çıkması ve denetleyicilerle yaşadıkları sorunlar yatıyor.

AirDrop Risklerini Nasıl Önleyebiliriz?

Kripto paralara yatırım dahil olmak üzere tüm yatırım faaliyetleri risk içerdiği için projeleri detaylıca araştırmanızı öneririz. Projelerin teknik dökümanları, gelişmeleri ve sosyal medya hesaplarını yakından takip etmeniz öneririz. Projeleri detaylıca araştırdıktan sonra yatırım yapmanız ve ondan sonra ise yine gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririz. Bu sayede riskleri minimize etme şansınız olur.

AirDrop Riskli mi Yoksa Kazançlı mı?

Her zaman, her şeyde olduğu gibi burada riskler ve kazançlar söz konusu. Şöyle ki; size hediye olarak gelen coin’ler, zamanla ciddi ölçüde yükselişe geçebilirler. Yatırım yapmadan sahip olduğunuz bir şeyden kar kazanabilirsiniz. Belki borsaya girdikten sonra verilen coin’leri kullanarak farklı coin’ler de alabilirsiniz. Bu karınız daha da arttırabilir. Daha sonra yatırımlarınızı reel paraya çevirebilir ya da kripto para cüzdanınızda biriktirebilirsiniz; tercih sizin!

Güzel senaryoların yanı sıra, AirDrop ile elde ettiğiniz paralar hiç değer kazanmayabilir hatta borsaya giremeyebilirler bile. Fakat reel bakarsak, bu durum da bir kayıp olarak tanımlanmayabilir. Yani, zaten hiç sizin olmayan bir şeyin olmamaya devam etmesi gibi de değerlendirilebilir. Nasıl baktığınıza bağlı olarak değişmekle birlikte AirDrop ile yaşayacağınız en kötü durum bundan öteye gitmeyecektir.

Küçük bir ihtimal de olsa bir risk daha var: Dolandırıcılık. Kripto para borsasını kötü amaçlarına alet etmeye çalışan kişi ya da kişiler, sizi bu yöntemle tuzağa düşürebilirler. Bunu yaşamamak için coin’lerin resmi sitelerini bulduğunuzdan emin olun ve bulduğunuz bilgiyi teyit etmek için yerli, yabancı kaynaklara bakmayı ihmal etmeyin. Buna da dikkat ettiğiniz sürece riskli bir durum söz konusu olmayacaktır.

Kripto Airdrop Avantajları ve Dezavantajları

Bitcoin Advisory’nin kurucusu Pierre Rochard, kripto airdrop’larının piyasa yönünü değiştirmek için kullanılabileceği uyarısını yaptı. Yani, kripto para birimi sahipleri hızlı bir kar elde etmek için yapay olarak paranın değerini şişiriyor olabilir. Fakat birçok kripto para danışmanına göre bir para birimi yaygın olarak kullanılmadığında hiçbir şeydir ve insanları bu para biriminin yaygın olarak kullanılması konusunda teşvik etmek için maliyet gerektiren bu tip çabalar (airdrop) gösterilmedikçe proje başarısız olur.

Kripto airdropları yavaş ama istikrarlı bir şekilde kripto para dünyasının ayrılmaz bir parçası haline geliyor. Birçok proje için airdrop, kullanıcıları fikirlerine destek ve bağlılıklarından ötürü ödüllendirmenin de bir yoludur.

-> Kripto para birimi airdropları, yeni ICO’lar ve projeler hakkında hype yaratmak için son derece yararlıdır.

-> Airdrop, kripto para biriminin çok sayıda kullanıcıya ulaşmasını sağlar. Böylece yeni para birimi projeleri yeni üyeler ve kullanıcılar kazanır. Bu da kripto para topluluğuna yüksek düzeyde katılım ve prestij sağlar.

-> Kripto para topluluğu, yeni tanıtılan tokenler için erken taahhütte bulunan kullanıcılara ödül veren bir sisteme sahiptir. Ödüller ise daha fazla yatırıma teşvik eder ve sisteme olan güveni artırır.

-> Kripto pazarlamacıları ve destekleyicileri, airdropu olası satış yaratmanın etkili bir yolu olarak kullanıyor. Bu uygulama ile birçok potansiyel yatırımcı ve birey hakkındaki verilere hızlı ve kolay erişim sağlayabiliyorlar. Bu veriler, gelecekteki kampanyalarda kazanç elde etmek için yasal olarak kullanılabilir.

Airdrop Güvenli Midir?

Kripto para airdropları oldukça güvenlidir. Ancak yine de tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bu nedenle airdrop yapan şirket, para birimiyle alakalı yorumlar, kullanıcıların yazdıkları, teknik incelemeler mutlaka incelenmelidir. Özellikle kayıt olurken şifre gibi gizli bilgilerinizi asla vermeyin (Konuyla ilgili olarak dijital yatırım dünyasında nasıl güvende kalacağınızı öğrenmek için buraya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.). Ek olarak, kripto paranın sahibi veya pazarlamacısı ile ilgili incelemeleri, geri bildirimleri ve varsa şikayetleri okumanızı da tavsiye ederiz.

Kripto para Coin Airdrop nedir, nasıl alınır, riski var mı?

Şirketler Neden Airdrop Düzenler?

Şirketlerin airdrop düzenlemelerin birkaç nedeni var. Bunlar; farkındalık yaratmak, kullanıcıları tanımlama, para toplamak, sadakati ödüllendirmek, token’ların geniş ölçekte dağılmasını sağlamak, hard fork’lar olarak sıralanabilirler.

Farkındalık yaratma
Airdrop’ların en önemli rollerinden biri farkındalık yaratmaktır. Cüzdanında kendisine ücretsiz olarak gönderilen bir kripto para alan biri, büyük olasılıkla bu kripto parayı araştıracak ve proje hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyecek. Böylece proje için daha fazla farkındalık yaratılmış ve kullanıcı tabanı genişletilmiş oluyor.

Kullanıcıları tanımlama
Bazı şirketler airdrop’ları kullanıcıları tanımlamak ve onları anlamak için kullanabilirler. Bu durumda şirketler, ideal kitlelerine iyi bir şekilde odaklanmış pazarlama stratejileri geliştirmelerine yardımcı olacak kişiler hakkında ücretsiz kripto para teşviği ile bilgi toplar.

Para toplama
Airdrop’un bir başka işlevi sermaye elde etmek olabilir. 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip kripto para projeniz varsa, bunun 2 milyon dolarını airdrop’a ayırabilirsiniz. 2 milyon dolarlık kripto parayı ücretsiz olarak dağıttığınız insanlar, sosyal medyada ve bilimum mecralarda projeniz hakkında konuşacaklar ve bu, projenizin daha çok merak edilmesi, bu yolla kripto paralarınızın değerinin artması sonucunu doğurabilir. Başlangıçta 10 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahipken airdrop kampanyasıyla oluşturulan farkındalıkla kripto paralarınızın değeri artabilir ve 12 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşabilirsiniz.

Sadakati ödüllendirme
Airdrop’lar, kullanıcıları projeye daha sadık kılmak amacıyla gerçekleştirilebilir. Bu gibi kampanyalar, genellikle o kripto paradan belirli bir miktar ve belirli bir süre tutulması şartıyla ücretsiz kripto para verilmesi şeklinde ilerler.

Daha adil dağılım
Piyasaya sürülen kripto paraların büyük bölümü birkaç kişinin elinde tutuluyorsa airdrop düzenleyerek bu dağılımı daha adil yapmak mümkün olabilir.

Hard fork
Airdrop’lar, hard fork’larla (sert çatallanma) da oluşabilir. Örneklendirmek gerekirse Bitcoin Cash bir Bitcoin çatallanmasıdır ve Bitcoin’den türemiştir. Bitcoin Cash, canlıya geçtiği sırada Bitcoin sahipleri, sahip oldukları Bitcoin’le aynı oranda Bitcoin Cash sahibi de oldular. Bu bir hard fork yoluyla airdrop’tur.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.