Kripto para alış satış işlemleri yeni yasa ile kontrol altına alınacak!

Son dönemlerde ilginin bir hayli arttığı kripto paralar için yasa çalışmalarına hız verildi. yasa ile aracı firmaların kontrol ve denetimi de sağlanacak.
Takip et
Kripto para alış satış işlemleri yeni yasa ile kontrol altına alınacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İktidar Partisi, kripto para sisteminin içinde olan firmaların kontrol ve denetimlerinin sağlanması, yatırımcıların mağdur edilmesi ve kara para aklanmasının engellenmesi için yapılan çalışmalara hız verdi. Kripto para işini yapan aracı firmalarla alakalı yapılacak düzenleme konusunda partide geniş kapsamlı bir toplantı yapıldı.

Kripto para alış satış işlemleri yeni yasa ile kontrol altına alınacak!

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, AK Parti Ekonomik İşler Başkanlığı’nda yapılan toplantıya, konunun uzmanı bürokratlarla, milletvekilleri katıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda yapılan çalışmalar değerlendirildi. Edinilen bilgiye göre, öncelikle, amacın bu alana kısıtlamalar getirmek değil, kurallar koymak olduğu ifade edildi. Kripto para yönetimini üstlenen aracı kurumların denetimi, kayıt ve inceleme mekanizmasının nasıl işlemesi gerektiğine ilişkin öneriler değerlendirildi. Uygulamanın başlamasından hemen sonra sistemdeki firmalara süre verilerek, kurulan alt yapıya uyum sağlamaları istenecek.

ÖNERİLER TARTIŞILDI Kripto para alış satış işlemleri yeni yasa ile kontrol altına alınacak!

Toplantıda, aracı kurumlara sermaye koşulu konulması, şüpheli görülen meblağlar konusunda MASAK’ın devreye girmesi gibi önerilerde bulunuldu. Yasakçı bir anlayış olmadan, yatırımcıların mağdur edilmesinin engellenmesi, aracı kurum sahiplerinde belli kriterler aranması, güvelik soruşturmaları, suistimaller için bir teminat gösterilmesi gibi önerilere sıcak bakıldı. Siyasiler, bu aracı kurumların bankalara uygulanan kurallara benzer kurallara uymasını istediler.

SEÇENEKLER NETLEŞTİ Kripto para alış satış işlemleri yeni yasa ile kontrol altına alınacak!

Çalışmada, kripto varlık firmalarının SPK gözetiminde faaliyet göstermesi, yeni kurulan firmalar için lisans ve asgari sermaye koşulu getirilmesi, hem firmalar için teknik yeterlilik, hem de bu kurumlarda çalışanlar için özel koşullar aranması, BDDK’ın da rekabetin korunmasına ilişkin gözetim mekanizmasını yaratması planlanıyor. Bu firmaların vergilendirilmesiyle alakalı de seçenekler tartışılıyor. Sistemin stopaj alınması biçiminde kurgulanması tartışılıyor.

ÖNCELİKLİ YASALAŞTIRMA Kripto para alış satış işlemleri yeni yasa ile kontrol altına alınacak!

Bazı aracı firmalarla alakalı olarak meydana gelen problemin sonrasında, kripto varlıklarla alakalı Merkez Bankası acil bir düzenleme yapmış, Mali Suçları Araştırma Kurulu’na bu platformları denetleme yetkisi verilmişti. Yasal düzenlemenin TBMM’nin temmuz ayının ikinci yarısında planlanan tatilinden önce yapılması da değerlendiriliyor. Son hafta, acil ve öncelikli maddelerden oluşan yeni bir torba teklifin meclis gündemine geleceği ve düzenlemenin bu kapsamda ele alınabileceği söyleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.