adplus-dvertising

Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘(Küresel gıda krizi) Problemin kaynağı biz değiliz’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batı’nın küresel gıda krizini tetiklediğini söyleyerek, “Sorunun kaynağı biz değiliz” açıklamasında bulundu.
Takip et
Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘(Küresel gıda krizi) Problemin kaynağı biz değiliz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırıları sebebiyle Batı’nın Rusya’ya yaptırımları devam ediyor. Bu yaptırımların küresel bir gıda krizini tetiklediğini ifade eden Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Rusya her zaman güvenilir bir tahıl ihracatçısı olmuştur” açıklamasında bulundu.

Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘(Küresel gıda krizi) Problemin kaynağı biz değiliz’

“Sorunun kaynağı biz değiliz”

Peskov öte yandan, Birleşmiş Milletler’in (BM) dünyanın kıtlığa neden olacak bir yiyecek krizi ile karşı karşıya olduğuna dair değerlendirmeleriyle aynı fikirde olduklarını ifade ederek, “Sorunun kaynağı biz değiliz. Dünyada açlığa yol açan sorunun kaynağı, bize yaptırım uygulayanlar ve yaptırımların kendisidir” şeklinde konuştu. Batı tarafından Ukrayna’ya silah gönderildiğini belirten Peskov, Ukrayna’nın demiryolu hatlarını kullanarak Polonya’ya buğday ihraç etmesinin Rusya tarafından engellenmediğini de sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya, Türkiye, Ukrayna, ABD ve BM ile Ukrayna’daki tahıl ihracatını eski haline döndürmek için yoğun çaba halinde olduklarını söylemişti. Rusya ve Ukrayna, küresel buğday arzının ortalama 3’te 1’lik kısmını yaratıyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.