adplus-dvertising

Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘Erdoğan, müzakerelerin düzenlenmesinde büyük rol oynadı’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekten de müzakerelerin birkaç turunun düzenlenmesinde büyük rol oynadı” şeklinde konuştu.
Takip et
Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘Erdoğan, müzakerelerin düzenlenmesinde büyük rol oynadı’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, geçtiğimiz Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’de gerçekleştirdiği görüşme hakkında açıklamada bulundu. Peskov yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i bir araya getirme arzusunu yinelediğini söyleyerek, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile Ukrayna arasındaki barış sürecini başlatmak için birçok defa teklifte bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan gerçekten de müzakerelerin birkaç turunun düzenlenmesinde büyük rol oynadı. Cumhurbaşkanı, bu isteğini dile getirmeye devam ediyor. Fakat Ukrayna tarafı alaka alanımızdan kayboldu ve özel askeri operasyonumuz da devam ediyor” şeklinde konuştu.

Sözlerinin devamında Zelenskiy ile Putin arasındaki muhtemel bir görüşmeyle alakalı kapının kapalı olduğunu tekrarlayan Peskov, “En üst düzeyde görüşme düzenlenmesine gelince, bu yalnızca müzakerecilerin ev ödevlerini yapmaları sonrası mümkün olabilir. Şu an için bu şekilde bir olasılık bulunmuyor” ifadelerini kullandı.

“Ulusal para birimlerinin payını arttırmayı hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Başkanı Putin’in görüşmesinde doğal gaz ödemesinin kısmi olarak Rus rublesi olarak yapılması ve ticarette ülkelerin kendi para birimlerini kullanmasına yönelik varılan uzlaşıya değinen Peskov, “Ulusal para birimlerinin payını arttırmaya devam edeceğiz. Ulusal para birimlerinin kullanımının arttırılmasındaki maksat doları aşağıya çekmek değil” dedi. Soçi’deki görüşmede alınan güvenlik tedbirlerinin fazlalığı ile alakalı sorulan soruya da yanıt veren Peskov, “Bu tedbirler her zaman alınıyor. Korona virüs salgını dönemlerinde bu gibi tedbirler daha da arttı” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.