adplus-dvertising

Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘Biden’ın Rusya’ya yönelik soykırım iddiaları kesinlikle kabul edilemez’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın Rusya’nın Ukrayna’da soykırım işlediğine dair ifadelerini “Kabul edilemez” olarak nitelendirdi.
Takip et
Kremlin Sözcüsü Peskov: ‘Biden’ın Rusya’ya yönelik soykırım iddiaları kesinlikle kabul edilemez’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov gündeme dair basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ukrayna’nın Bucha ve Mariupol şehirleri başta olmak üzere birçok şehirdeki sivil ölümlerle alakalı ABD Başkanı Joe Biden’ın, Rusya’yı soykırım yapmakla suçlamasına itiraz eden Peskov, “Kategorik olarak onlarla aynı fikirde değiliz. Vaziyeti böyle çarpıtmaya kalkışmalarını doğru bulmuyoruz. Rusya’ya yöneltilen bu iddialar asla kabul edilemez. Bunu daha önce de söylemiştik” şeklinde konuştu.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’nin Ukrayna’da öldürülen sivillerle alakalı yayınladığı raporun sorulmasına da yanıt veren Peskov, “Bu konuda bilgim yok” ifadelerini kullandı. Rus müzakere heyetine başkanlık eden Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Vladimir Medinskiy’nin artık daha az medyada görüldüğü ve bunun müzakerelerin durduğu manasına mı geldiği sorusunu cevaplayan Peskov, “Bilgi geldikçe açıklamalar yapılıyor ve bazı neticelerin açıklanmamasının sebepleri var. Henüz açıklanacak bir şey yok. Medinskiy müzakere yolunda çok sıkı çalışmaya devam ediyor” şeklinde konuştu.

“Viktor Medvedçuk, Rus vatandaşı değil”

Ukrayna istihbaratı tarafından yakalanan ve Rusya yanlısı olarak bilinen Hayat İçin Muhalefet Partisi lideri Viktor Medvedçuk için Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in takas önerisine kapıları kapayan Peskov, “Kiev’deki çeşitli kişilerin hararetle, şevkle ve memnuniyetle bahsettiği takas konusuna gelince. Viktor Medvedçuk, Rusya vatandaşı değil. Özel askeri operasyonla alakası yok. O bir yabancı siyasi figür” şeklinde konuştu.

Kremlin’in Medvedçuk ile alakalı süreci yakından takip edeceğini söyleyen Peskov, “Viktor Medvedçuk Ukrayna parlamentosunun bir milletvekili, muhalefet partisine liderlik eden tanınmış bir Ukraynalı politikacı. Savaşa karşıydı her zaman barıştan yanaydı. Donbass’taki çatışmaların büyümesine karşıydı. Bu arada, ifade özgürlüğüne bu kadar önem veren ve bir kişiye siyasi sebeplerle zulmün yapılamayacağından bahseden Avrupalı politikacılara çağrıda bulunuyoruz. Viktor Medvedçuk ile alakalı süreci yakından takip ediyoruz. Kiev rejiminin Medvedçuk ile alakalı tavrı esasında Kiev rejiminin gerçekte nasıl olduğunun canlı bir örneği” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.