adplus-dvertising

Kremlin: ‘Finlandiya’nın NATO’ya girişi Rusya’nın güvenliğine tehdit oluşturacak’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik, “Finlandiya’nın NATO üyeliği Rusya için kesin bir tehdit yaratacak” şeklinde konuştu.
Takip et
Kremlin: ‘Finlandiya’nın NATO’ya girişi Rusya’nın güvenliğine tehdit oluşturacak’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Finlandiya’nın NATO’ya katılma girişimine Rusya’dan tepki geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Finlandiya’nın NATO üyeliği Rusya için kesin bir tehdit yaratacak. İttifakın (NATO’nun) genişleme çabaları, kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli hale getirmeyecek” şeklinde konuştu. Basın Mensuplarının bu şekilde bir vaziyetin gerçekleşmesi vaziyetinde Rusya’nın nasıl bir adım atacağı yönündeki soruyu cevaplayan Peskov, “Atacağımız adımlar NATO askeri altyapısının Rusya sınırlarına yakınlaşmasına göre tespit edilecek” ifadelerini kullandı.

Peskov, “Hatırlarsanız Devlet Başkanından (Vladimir Putin) NATO’nun doğu kanadının güçlendirilmesiyle bağlantılı olarak batı kanatlarımızı kuvvetlendirmek için alınabilecek tedbirlerin hazırlanması konusunda aktif bir talimat var. NATO bize doğru ilerliyor. Dolayısıyla elbette bütün bunlar, vaziyeti dengelemek ve güvenliğimizi temin etmek için özel bir analiz ve lüzumlu tedbirlerin geliştirilmesi için bir unsur haline gelecektir” şeklinde konuştu.

“Rusya, NATO-Rusya çatışmasından kaçınmaya çalışıyor”

Bu gibi gergin vaziyetlerde Rusya ile NATO’nun karşı karşıya gelme olasılığının ne derecede olduğu sorusuna yönelik Peskov, “Rusya, NATO-Rusya çatışmasından kaçınmaya çalışıyor. Bu aynı zamanda NATO ve daha da önemlisi Washington tarafından ifade edildi. Hatırlayacağınız gibi son olarak ABD Başkanı Joe Biden buna dair bir açıklama yaptı” dedi.

“Müzakerelerde artık gurur duyacağımız bir gelişme yok”

Peskov, ABD ile Rusya arasında Ukrayna savaşından sonra diyalog başlatılmasına yönelik bir girişimin olup olmadığı sorusuna ise, “Son 2 aydır Washington ile müzakerelerin sürdürülmesi yönünde herhangi bir girişim olmadı” biçiminde cevapladı. Rusya-Ukrayna müzakere heyetlerinin görüşmelerinin hangi aşamada olduğu yönündeki soruya da cevap veren Peskov, “Artık gurur duyacağımız bir gelişme yok” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.