Kredi ve kart borçları için yapılandırma şartları belli oldu!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenleme ile bireysel krediler ile kart borçları uygun vadelere bölünecek. Borçlar tek çatı altında toplanacak, borcunu 31 Aralık’a kadar yapılandıranların sicilleri temizlenecek.
Takip et
Kredi ve kart borçları için yapılandırma şartları belli oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren yapılandırma kanunu kapsamında protestolu senet, çek, bireysel ve ticari özellikteki kredi ve kredi kartı dâhil borcunu ödeyemeyenlerin yükümlülüklerini yerine getirmesi vaziyetinde olumsuz kayıtları silinecek.

Bu düzenlemeden kredilerinin anapara yahut taksit ödeme tarihi 20 Mayıs’tan önce olup da aksatanlar faydalanacak. Borçlarını 31 Aralık’a kadar hepsini ödeyen ya da yapılandıranların Risk Merkezi’nde tutulan kayıtları temizlenecek.

İşte Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, faizler, borç ödeme taktikleri ve taksitlerine ilişkin yapılandırmanın ayrıntıları

Kredi ve kart borçları için yapılandırma şartları belli oldu!

Türkiye Bankalar Birliği yapılandırma kapsamındaki bu düzenlemeye ilişkin merak edilen soruları cevapladı. Birinci adımda borcun bulunduğu bankaya ya da finansal kuruluşa başvurulması gerekiyor. İkinci adımda borç hesaplamasına gidilecek. Bankalar müşterilerinin bütçesine uygun vadelere bölerek yapılandırma imkânı sunacak.

TEK ÇATI SEÇENEĞİ

Bankalar hesaplamada kredi katının ödenmemiş toplam borcu, taksitli alışverişlerin toplam borcuyla beraber yapılandırıyor. Yapılandırmada ise kalan vade, ödenmiş borcun hesaplamasında dikkate alınıyor. Borçların aksaması, hesap kesim tarihlerinin karışması, ödemelerin çakışması ya da borçların unutulması gibi vaziyetlerde ortaya çıkan karışıklığı ortadan kaldırmak için borçları tek çatı altında toplanması da seçenekler arasında yer alacak.

1- DÜZENLEMENİN KAPSAMI NEDİR?

Gerçek ve tüzel kişilerin karşılıksız çek, protestolu senet, bireysel ve ticari özellikli kredi kartı dahil bütün kredi borçlarını kapsıyor. Borçların vadesinin 20 Mayıs’tan önce olması ve bu tarih itibarıyla kısmen yahut tamamen ödenmemiş olması gerekiyor. Borçların 31 Aralık’a kadar ödenmesi, tekrardan yapılandırılması vaziyetinde Risk Merkezi nezdindeki kayıtlar dikkate alınmayacak.

2- VADESİ 20 MAYIS’TAN SONRA OLAN BORÇLARI KAPSIYOR MU? Kredi ve kart borçları için yapılandırma şartları belli oldu!

Düzenleme, vadesi 20 Mayıs 2021 tarihinden önce olup, ödenmemiş borçları kapsıyor. Vadesi, öbür bir ifadeyle ödenmesi gereken tarihi, bu tarihten sonra olan borçlar düzenleme kapsamında bulunmuyor.

3-BORÇ BİLGİSİ NASIL ÖĞRENiLECEK?

Borcun bulunduğu banka yahut finansal kuruluştan öğrenilebilir. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından, gerçek ve tüzel kişilerin kendilerine ait kredi, kredi kartı, çek ve senet bilgileri hakkında rapor sunuluyor. Yalnızca gerçek kişilere, e-Devlet kanalı üstünden rapor hizmeti veriliyor. Aynı gün içerisinde 1 tane olmak üzere her ay 4 tane rapor ücretsiz rapor alınabiliyor.

4-ÖDEME YAPILDIĞINDA RİSK MERKEZİ KAYITLARINDA YER ALACAK MI?

Borcun hepsinin ödenmesi, tekrardan yapılandırılması halinde, bundan sonraki finansal işlemlerde Risk Merkezi nezdindeki bu kayıtlar banka ve finansal kuruluşlarca dikkate alınmayacak. Düzenleme kapsamına giren borç ve ödeme bilgileri mevzuat kapsamında Risk Merkezi kayıtlarında yer almaya devam edecek.

5-BORÇ ÖDEME, YENİDEN YAPILANDIRMA TALEPLERİMİ NEREYE YAPABİLİRİM? Kredi ve kart borçları için yapılandırma şartları belli oldu!

Borcunuzun bulunduğu banka yahut finansal kuruluşa müracaat yapılması gerekiyor.

6-BORCUMU YAPILANDIRMAK İÇİN BAŞVURDUM, TALEBİM OLUMLU KARŞILANMADI NE YAPABİLİRİM?

Banka yahut finansal kuruluş ile imzalamış olduğunuz kredi sözleşmesi koşullarında herhangi bir değişiklik yapılması, her iki tarafın da anlaşması ile mümkündür. Bu sebeple, tekrardan yapılandırma talebiniz, banka yahut finansal kuruluşun ticari kararına bağlıdır.

7- BORCUMU ÖDEDİĞİMİ NASIL BELGELENDİREBİLİRİM?

İlgili banka yahut finansal kuruluşa başvurup, buna ilişkin yazı alarak yahut Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nden Risk Merkezi Raporu alarak belgelendirilebilir.

8- BORCUN ÖDENMESİ HALİNDE RİSK MERKEZİ RAPORUNDA NE ZAMAN GÖRÜLEBİLİR? Kredi ve kart borçları için yapılandırma şartları belli oldu!

Kredi kartı dâhil kredi borcuna ilişkin ödeme bilgileri e-Devlet haricindeki kanallar üstünden, ödeme tarihini takip eden bir sonraki ay sonunda, e-Devlet kanalı üstünden; ödeme tarihini takip eden 2 iş günü ardından, karşılıksız çeke ilişkin ödeme bilgileri ödeme tarihini takip eden 2 iş günü ardından görülebilir. Protestolu yılda ilişkin ödeme bilgileri de ödeme tarihini takip eden 1 iş günü ardından görülecek.

9- BİREYSEL KREDİ, KREDİ KARTI BORCUMU ÖDEDİĞİMİ BANKA, FİNANSAL KURULUŞLAR NE ZAMAN GÖREBİLİR?

Borcun ödendiği tarihi takip eden 3’üncü iş gününden itibaren görebilir. Ticari krediler için de aynı süre geçerli.

10- BORCUMU ÖDERSEM YENİ KREDİ KARTI ALABİLECEK MİYİM?

Kredi kararı, banka ve finansal kuruluşların Bankacılık Yasası ve alakalı düzenlemelere göre vereceği ticari karar niteliğindedir. Risk Merkezi raporundaki borç bilgilerinin eksik, hatalı olması vaziyetinde da borcun bulunduğu banka, finansal kuruluşa başvurulacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.