Kredi Kartı Başvurusu Yapacaklar Dikkat! Taksit Sayıları Düşüyor

Bankalar artık istedikleri kadar sınırsız taksit yapamayacaklar, Merkez bankası duruma müdahale etti ve birçok üründe taksit sayısını düşürdü.

Bankalar bir ağır hamlede daha bulundu. Bu hamleye göre Kredi kartı başvurusu yapacaklar dikkat! Taksit sayıları düşüyor. Yaşadığımız dönemde her evde kredi kartı kullanımı mevcut. En az bir kredi kartı var olmuş durumda. Yapılan alışverişlerde ödeme kolaylığı sağlayan kredi kartları taksit imkanında düşüş yaşıyor.

KREDİ KARTI TAKSİT SAYISI KAÇA DÜŞTÜ?

Kredi kartı kullanıcıları alışverişlerinde taksit konusunda duyarlı davranıyor. Olabildiğince yüksek vadeli taksitler sağlayarak ödemesini daha da kolay yapmak için imkan yaratan kartları tercih etmek istiyor. Kimi firmalar bu uzun vadeli taksitler için vade farkı talep ederken bazıları da bu taksitleri peşin fiyatına sağlıyor.

Kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde firmaların sunduğu taksit sayısından hariç birde bankalar belli miktarda taksit eklemeleri sağlıyor. Firmaların sağladığı taksit sayısının yetersiz kaldığı durumlarda banka taksitleri ödemeyi oldukça kolaylaştırıyor. Ne yazık ki Merkez Bankasından yapılan bir müdahale ile bankaların yaptığı komisyon uygulamaları konusuna bir tavan sınırı eklendi. Bu konu 1 Kasım itibariyle ortaya çıktı. Bu limit sebebiyle bankalarda sağladıkları taksit imkanlarını ortadan kaldırdı.

BANKALARIN YAKLAŞIMI

Bankalar işletmelerden kredi kartıyla yapılan alışverişlerde işletmeden aldıkları komisyon oranları hakkında getirilen tavan limit sebebiyle harekete geçti. Artık tüketiciye alışverişleri için sunulan ekstra taksit imkanı sağlanmayacak. Taksit konusunda tüm yük kendi imkanları çerçevesinde taksit sağlayabilecek olan mağazaların üstüne kaldı. Bu taksitler dışında bankaların ekstra sunduğu taksitler olmayacak.

Sabah Gazetesi’nde ele alınan bu olay hakkındaki habere göre; bir takım bankalarda hali hazırda yüzde 3 dolaylarında komisyon farkı alınması işlemine devam ediliyor. Bazı bankalarda ise durum ödemenin ertesi gün yapılması gerekirken sürecin uzatılarak, getirilen tavan limit uygulamasının meydana getirdiği kayıpla başa çıkılmaya çalışılıyor.

.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı