adplus-dvertising

Kredi çekerken yapılan zorunlu sigorta kalkıyor!

Milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren her krediye sigorta mecburiyeti sona eriyor. İzinsiz sigorta işlemi yapan bankalara da cezai işlem uygulanıyor.
Takip et
Kredi çekerken yapılan zorunlu sigorta kalkıyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kredi kullanan vatandaşların tepkisine neden olan sigorta mecburiyeti Meclis gündemine taşındı. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (SEDDK) gelen değerlendirmelerle konuya açıklık getirdi.

Kredi çekerken yapılan zorunlu sigorta kalkıyor!

İki kurumun açıklamasında, tüketicinin açık talebi olmadan krediyle alakalı sigorta yaptırılamayacağına dikkat çekilerek, “Yaşam sigortası isimi altında yapılan tahsilatların iadesi konusunda vatandaşların cayma ve sigortadan ayrılma hakları bulunuyor. Süresi içinde başvuran sigorta ettirenlere hiçbir kesinti yapılmadan prim iadesi yapılmaktadır” dendi.

TÜKETİCİ YASASI’NA AYKIRI

Bankalar kredi faizlerini düşürmelerine rağmen bu açığı kapatmak için konut kredilerinde konut, ihtiyaç kredisinde yaşam, taşıt kredisinde de kasko sigortasını mecburi yaptırıyor. Tüketicinin Korunması Yasası’nda yer verilen “Bir hizmet alınırken başka bir mal ve hizmetin satın alınması şartına bağlanamaz” hükmü ile tüketicinin talebi olmadan krediyle alakalı sigorta yaptırılamayacağı vurgulanıyor.

CAYMA HAKKI VAR Kredi çekerken yapılan zorunlu sigorta kalkıyor!

Sabah’ın haberine göre yaşam sigortası satın alan vatandaşların cayma, ayrılma haklarına dikkat çeken Bakan Elvan, “Türk Ticaret Yasası’nun ‘Sigorta ettiren, sigortacının kendisine cayma hakkını kullanabileceğini bildirmesinden itibaren 15 gün içinde sözleşmeden cayabilir. Bilgilendirmenin yapıldığı sigortacı tarafından ispatlanır.

Bilgilendirme yapılmamışsa cayma hakkı ilk prim ödemesinden bir ay sonra sona erer’ hükmü amirdir. Süresi içinde başvuran sigorta ettirenlere hiçbir kesinti yapılmadan prim iadesi yapılır. Yasada ‘sigortadan ayrılma’ maddesi kapsamında sigorta ettiren, en az bir seneden beri yürürlükte bulunan, bir senelik primi ödenmiş olan sözleşmelerde, istediği zaman sözleşmeyi sona erdirerek sigortadan ayrılabilir” şeklinde konuştu.

CEZAİ İŞLEM OLACAK Kredi çekerken yapılan zorunlu sigorta kalkıyor!

Bakan Elvan, problem ve şikâyetlerin banka ve sigorta firmasından giderilmemesi vaziyetinde dava açılabileceğine dikkat çekerek, “İl, ilçe hakem heyetlerine, Türkiye Bankalar Birliği, Türkiye Katılım Bankaları Birliği nezdinde faaliyet gösteren hakem heyetlerine, Türkiye Sigorta ve Reasürans Firmaları Birliği nezdindeki Sigorta Tahkim Komisyonlarına müracaatta bulunması mümkündür” şeklinde konuştu.

Öte yandan, izinsiz sigorta işlemi yapan bankalara cezai işlem uygulanırken, poliçeyi düzenleyen personel de sorumlu tutulacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.