Kredi çekecekler dikkat! Kredi miktarı maaşa göre hesaplanacak…

İhtiyaç kredilerindeki artış için Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın “Yeni önlemler alınacak” sözlerinin sonrasında harekete geçildi. Buna göre vatandaşların aylık gelirine göre, çekeceği kredi miktarına limit getirilecek. 36 ay olarak tespit edilen vadede ise değişiklik yapılmayacak.
Takip et
Kredi çekecekler dikkat! Kredi miktarı maaşa göre hesaplanacak…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan‘ın, “Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde problem yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış söz konusu.” sözlerinden sonra harekete geçildi.Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Türkiye Bankalar Birliği ve Katılım Bankaları Birliği’nin çalışmaları gelecek hafta netleşecek. Buna göre bireysel kredilere, kredi kartlarındaki gibi gelire göre limit getirilmesi formülü gündeme alınacak.

EN FAZLA 4 KATI LİMİT OLABİLİR

Kredi kartı kullanıcıları için bankalar limit belirliyor. İlk kez kredi kartı sahibi olacakların birinci sene limiti aylık belgeli gelirlerinin en fazla 2 katı oranında oluyor. Takip eden senelerde ve daha önce kredi kartı sahibi olan kişiler aylık net belgeli gelirlerinin en fazla 4 katı limite sahip olabiliyor. İhtiyaç kredilerinde ise bu şekilde bir vaziyet söz konusu değil. Ekonomi yönetimi, ihtiyaç kredilerinde de benzer bir formülü uygulamayı planlıyor. Buna göre, ihtiyaç kredileri aylık gelirin belli bir kat üstünde verilebilecek.

34.5 MİLYONE YÜKSELDİ

Ekonomi yönetimi krediler için ayrılan karşılıkların artırılması üstünde de çalışıyor. İç talebin canlı olmasının enflasyonist bir baskı yaratacağından endişe duyulurken, son zamanda alınan kredilerin nasıl kullanıldığına da bakılacak. Türkiye Bankalar Birliği’nin risk merkezi raporuna göre, bireysel kredi kullanan kişi sayısı takipteki krediler hariç son bir senede 1.3 milyon kişi artarak 34.5 milyona yükseldi.

VADEDE DEĞİŞİM OLMAYACAK

Kredi vadelerinde ise değişiklik beklenmiyor. BDDK 2019’da tüketici kredilerindeki genel vade sınırını 60 aya çıkartmıştı. 2020’nin sonunda ise tüketici kredilerindeki vade sınırı 36 aya indirilmişti. BDDK’nın yeni bir vade sınırlanmasına gitmeyeceği öğrenildi. Kurum, kredi ve kredi kartı taksit sınırlamalarıyla büyümenin hızlandığı dönemlerde kuvvetlenen talebin makro dengeye etkisini azaltıyor.

BAKAN ELVAN, TEDBİR SİNYALİ VERMİŞTİ

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz günlerde AK Parti MYK toplantısında yaptığı sunumun sonrasında, milletvekilleriyle ekonominin öncelikleri başlıklı toplantı yapmıştı. Elvan, “Kurumsal kredilerde ve ödemelerinde problem yok. Ama bireysel kredilerin sınırlandırılması için bankalarla görüşmelerimiz var, ciddi bir artış söz konusu. Bu konuda bazı önlemler aldık ama yeni önlemler de gündeme gelecek. Bankalardan bireysel kredilerin özenle takip edilmesini istedik. Öte Yandan kurumsal olarak alınan kredilerin, yani bir yatırım projesi için alınan teşvik kredilerinin gerçekte bu proje için kullanılıp kullanılmadığı konusunda yeni bir prosedür oluşturacağız” demişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.