Köylerine Dönüp Kopya Evler Yaptılar!

Sivaslı bir grup arkadaş, yıllar önce terk ettikleri köylerine dönüp birbirinin aynısı evler inşa edince ortaya ilginç bir manzara çıktı.

Sivas’ta yeni inşa edilen bir köy görenleri şaşırtıyor. Yıllar önce geçim sıkıntısı nedeniyle memleketlerinden ayrılarak büyük şehirlere göç eden Bolucan sakinleri, ilginç bir projeye imza attı. 10 yıl kadar önce toplanarak bir karar aldıklarını anlatan Ali Akkaş, bu ilginç projenin fikir babası. Arkadaşlarıyla bir gün mutlaka köye dönme kararı alan Akkaş, tüm evlerin yenilenmesini ve hepsinin tek tip yapılmasını teklif etti.

Arkadaşları da bu fikre sıcak bakınca kolları sıvadılar ve köylerini yeniden inşa ettiler. Ancak yapılan tüm evlerin birebir kopya olması ortaya ilginç bir görüntü çıkardı. Gurbet elde çalıştıkları süre boyunca bir gün köylerine dönmenin hayallerini kuran arkadaşların bir arada yaşama fikri de böylece hayata geçmiş oldu. Dernek kurarak babasına ait tarlayı dernek adına satın alan Akkaş 10 yıldır burada yaşadıklarını ve eski köy hayatını devam ettirmeye çalıştıklarını anlatıyor.

ÜNLÜ BİR İŞ ADAMI

Dünyanın birçok ülkesinde sayısız lokantası bulunan Akkaş, hiçbir yerde köyündeki keyfi alamadığını anlatırken ilkbahardan sonbahara kadar köylerinde kaldıklarını ve daha sağlıklı yaşamaya başladıklarını anlatarak, bu projenin köylerinin özlemini çeken herkese ilham vermesini dilediğini belirtti. Çevre köylerden gelenlerin kendilerine imrendiğini belirten Akkaş, bu projenin yaygınlaşacağını iddia etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı