adplus-dvertising

Köy okulları geri açılıyor! Taşımalı eğitim bitiyor…

Taşımalı eğitime geçilmesinin sonrasında senelerdir kapalı olan ve bir çoğu harabeye dönen köy okulları tekrardan açılıyor. Yeni düzenlemeyle öğrenci sayısına bakılmaksızın köy ilkokullarının tamamı eğitime geçecek. En az 5 çocuk bulunan köylerdeki okullarda ana sınıfı açılabilecek.
Takip et
Köy okulları geri açılıyor! Taşımalı eğitim bitiyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgınıyla beraber büyük kentlerden geriye dönüşün meydana geldiği köyler, daha da canlanıyor, Anadolu’nun bütün illerinde köy okulları tekrardan kapılarını açıyor. Milliyet’in haberine göre eğitimde fırsat eşitliğini odak noktasına alan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni düzenlemesiyle artık öğrenci sayısına bakılmaksızın nüfusu az ve dağınık olan köy ve benzeri yerleşim yerlerinde köy okullarında ilkokul eğitimi verilebilecek. En az 5 çocuk bulunması vaziyetinde ise ana sınıfı açılabilecek.

Köy okulları geri açılıyor! Taşımalı eğitim bitiyor…

Kapalı okul binaları tekrardan eğitim birimi olacak…
Bu kapsamda okul binalarının tekrardan eğitim birimi olarak kullanılması için harekete geçen MEB’in “Köy Hayat Merkezleri” konseptiyle de köy okullarında tarım ve hayvancılık gibi alanlarda halk eğitimi kursları düzenlenecek ve yaz kamplarında çocuklar hem deneyimleyerek öğrenecek hem de eğlenceli bir tatil geçirecekler. Böylece her 10 çocuktan birinin köyde yaşadığı Türkiye’de çocuklar, kilometrelerce yol gitmeden özellikli eğitime ulaşabilecekler.

Mühim eksiklerden biriydi!
Köy okullarıyla alakalı bu seneden itibaren gerçekleştirilecek çalışmalar hakkında bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim-öğretim faaliyetlerine ilişkin temaslarda bulunmak üzere ziyaret ettiği il sayısının 40’ı geçtiğini, temasları sırasında gördüğü en mühim eksikliklerden birinin köy okulları olduğunu söyledi.

Köy okulları geri açılıyor! Taşımalı eğitim bitiyor…

10 olan öğrenci sayısı kriteri 5’e düşürüldü
Bu kapsamda, önceliklerinin okul binaların tekrardan eğitim birimi olarak kullanılması olduğunun altını çizen Özer, köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriterini 5’e düşürdüklerini belirtti. Bu adımın öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde mühim bir iyileştirme sağladığını vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Özer, kısa zamanda 12 bin öğrencinin okul öncesi eğitimden faydalanmasını sağladıklarını aktardı.

Eğitim sendikaları da destek veriyor
Öğrencilerin kilometrelerce yol gitmeden artık köy okullarında eğitim alacak olmasını, eğitimciler ve sendika temsilcileri olumlu karşılıyorlar.

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi: Yeni düzenlemeyle yerinde eğitim öne çıkacağı için olumlu değerlendiriyoruz. Trafik kazaları ve yapılan masrafların yanı sıra eğitimin bulunduğu bölgeye katkısı sebebiyle doğru bir adım. Bu köyleri de kalkındıracak, geliştirecek.

En az 42 bin öğretmen açığı olacak
Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay: Köy okullarında tekrar eğitim verilmesiyle eğitim sistemimizde zaten mevcut olan öğretmen açığı daha büyüyecektir. 2020-2021 seneleri arasında 41 bin 845 bin yerleşim biriminde okul olmadığı için taşımalı eğitim yapıldığı düşünüldüğünde en az ihtiyaç duyulacak öğretmen sayısı 41 bin 845. Üstelik bu rakam fakat birleştirilmiş sınıf uygulamasıyla yeterli olacaktır.

Köy okulları geri açılıyor! Taşımalı eğitim bitiyor…

Son 2 senede özel okullar da taşraya kaydı
Koronavirüs salgını sürecinde sakin kentlere alaka arttı. Birçok yazlık ilçenin nüfusu ikiye, üçe katlandı. Bu talep yaşamın normalleşmeye başlamasına karşın devam ediyor. Öyle ki son 2 senede birçok özel okul, yazlık ilçeler başta olmak üzere küçük kentlere ve ilçelere yeni kampüsler açmaya başladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.