Köy Halkı El Ele Verdi, Kendi Sinemasını Yaptı!

Amasya'daki bir köyde, atıl durumdaki eski okulu onaran köylüler yapıyı sinema ve kütüphaneye dönüştürdü.

Amasya’nın 100 haneye sahip köyü Kırkharman’da köylüler ilginç bir projeye imza attı. Atıl durumda bulunan köy okulunu, aralarında para toplayarak onaran köylüler binayı sinema salonu ve kütüphaneye çevirdiler. Haftada 4 gün eski okul binasında buluşan köylüler birlikte yerli ve yabancı filmleri izliyor ve kitap okuyor. Aralarında ilk kez beyaz perde ile karşılaşanlar bile var.


Tam 22 senedir kullanılmayan okul binasını kendi imkanları çerçevesinde onaran köylüler, yapının içinde 30 kişi kapasiteli bir sinema salonu ve kütüphane yaptı. Atatürk köşesi ile birlikte etkinlik alanı da bulunan binaya gelen köylüler keyifli anlar yaşamanın yanı sıra kaynaşma şansı da buluyor. Köy halkının internet üzerinden izledikleri filmler arasında favorileri ise komedi ve aksiyon türleri.

TADİLATI 1 AY SÜRDÜ

Konu ile ilgili konuşan köy muhtarı, yapının çatısının dahi olmadığını ve tüm köyün el ele vererek onarım yaptığını söyleyip bu girişime ön ayak olan köy derneğine teşekkür etti. Tadilatı yaklaşık 1 ay süren sinema ve kütüphaneye köyde yaşayan çocukların ilgisi de oldukça yüksek durumda. Çocukların ortak görüşü ise sinemada film izlemenin televizyondan çok farklı olduğu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı