Kovid-19 Yüzünden Kangren Olan Kadının Parmakları Kesildi!

Koronavirüs temelde solunum sistemini etkileyen bir hastalık olsa da vücuda verdiği zararlar hastalık atlatıldıktan sonra da devam edebiliyor. Virüsün vücutta bıraktığı hasarlardan biri de kangren. İtalya’da koronavirüse yakalandıktan sonra kangren olan bir kadın üç parmağını birden kaybetti.
Takip et
Kovid-19 Yüzünden Kangren Olan Kadının Parmakları Kesildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yeni tip korona virüs salgını sadece solunum yollarını değil aynı zamanda cildi de etkiliyor. Hastalarda en yaygın görülen Covid-19’a bağlı cilt sorunlarının başında makülopapüler kabarıklıklar geliyor.

Korona virüs parmaklarda geniş çaplı deri tahrişlerine yol açıyor. Sıklıkla ayak parmaklarında ve topuklar da görülse de el bölgesinde de aynı sorunla karşılaşmak mümkün. Covid parmakları yüzey alanı olarak makülopapüler kabarıklıklardan daha büyük.

Kovid-19 Yüzünden Kangren Olan Kadının Parmakları Kesildi!

Koronavirüs Nedeniyle Kangren Olan Kadın 3 Parmağını kaybetti

İtalya’da koronavirüs (Kovid-19) teşhisi konulduktan sonra hastalığın damarlarını tahrip etmesi sonucu kangren olan 86 yaşındaki kadın, 3 parmağını kaybetti.

İtalya’da ismi verilmeyen 86 yaşındaki kadının koronavirüs olduktan sonra damarlarında ciddi hasar ve kan pıhtıları olarak bilinen tehlikeli tıkanmalar olduğu tespit edildi. Kangrenli parmakları kesmek zorunda kalan İtalya’daki doktorlar, hastanın durumunu koronavirüsün ‘ciddi bir etkisi’ olarak nitelendirdi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN AŞIRI REAKSİYONU

Uzmanlar, virüsün damarlarda tıkanıklığa neden olduğundan tam olarak emin olmadıklarını ancak koronavirüsle ortaya çıkan ‘sitokin fırtınası’ adı verilen bir bağışıklık aşırı reaksiyonunun olası sonucu olduğu yönünde görüş bildirdi.

Bağışıklık tepkisi aşırı hızlanmaya başladığında, sağlıklı dokuya zarar verip hasar görmüş damarlarda kan basıncının düşmesine ve pıhtı oluşumunun artmasına neden olduğu belirtildi.

Kovid-19 Yüzünden Kangren Olan Kadının Parmakları Kesildi!

BAŞKA VAKALAR DA VAR

İtalya’daki vakanın benzeri koronavirüs etkilerinin dünyanın başka yerlerinde nadir de olsa rastlandığı ifade edilirken, NHS’nin araştırma kolu olan Ulusal Sağlık Araştırmaları Enstitüsü’nde çalışan Profesör Graham Cooke konu hakkında yaptığı açıklamada Kovid-19’un birden fazla sistemi içeren bir hastalık olduğunu ifade etti.

HASTALARIN YÜZDE 30’U KAN PIHTISI PROBLEMİ YAŞADI

Doktorlar, kan pıhtılaşma sorunları olan önemli miktarda Kovid-19 hastası fark ettiklerini ve bunun da hastalığın hem vasküler hem de solunum yolu enfeksiyonu hastalığı olduğu endişesini uyandırdığını belirtti.

King’s College London’dan Profesör Roopen Arya, Mayıs 2020 ayında koronavirüs hastanesindeki hastalarının yüzde 30’unda kan pıhtıları problemi olduğunu açıkladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.