adplus-dvertising

Kötü Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir? Tedavileri Nasıl Yapılır? Uzman Diş Hekimi Birkan Taha Özkan Anlatıyor…

Bu yazımızda ağız içinde oluşan kötü kokuların temel sebeplerini Prof. Dr. Birkan Taha Özkan’a sorduk…
Takip et
Kötü Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir? Tedavileri Nasıl Yapılır? Uzman Diş Hekimi Birkan Taha Özkan Anlatıyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Soru: Kötü ağız kokusuna sebep olan temel faktörler nelerdir ve kalıcı çözümü nasıl olur?

Dr. Birkan Taha Özkan: Kötü ağız kokusuna sebep olan en temel dış faktör sülfürdür. Sülfürün kimyasal nötralizasyonu için Çinko-klorid veya esansiyel yağlar içeren ağız gargaralarının kullanımı ağız hijyenini sağlar ve kullanımdan 12 saat sonra etkili olmaya başlar. Ancak ağız gargaraları ve esansiyel yağlar kötü ağız kokusunun giderilmesinde etkili olabildiği gibi geçici çözümdür. Bu nedenle ağız içinde bazı rahatsızlıkların neticesinde açığa çıkan sülfürün oluşmasına asıl etken olan sorunun teşhisi ve oluşumunu gidermeye yönelik tedavi yapılması, ferahlık ve tazelik hissinin kalıcı ve uzun vadeli sonuçlar getirmesini sağlayacaktır.

Soru: Kişisel ağız bakımının oldukça önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Ağız kokusu ile mücadelede ağız bakımını en aza indirebilecek hangi durumlar mevcut ve eden kişiler için siz ne önerirsiniz? Önemli bir yönlendirme olacağını düşünüyorum.

Dr. Birkan Taha Özkan: Ağız bakımında, diş fırçası ile fırçalama, diş ipi, ara yüz fırçası ve dil sıyırıcılarının kullanımı dişeti ve diş koruyuculuk açısından ve ayrıca kötü ağız kokusunun giderilmesinde oldukça önemli yer tutar. Ağız bakım ürünlerinin kullanımıyla, dişler dolgular kaplamalar arasında sıkışan yiyecek artıklarının uzaklaştırılması, dişlerin çiğneyici yüzeyindeki kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi ve bu sayede diş ve dişetlerinin sağlığının korunması sağlanır. Anatomik dolgular, anatomik kaplamalar veya doğal dişler yiyecek artığı biriktirmez veya besin sıkışması oluşturmaz. Neticede anatomik dolgularınızın ve kaplamaların, komşu dişle ve çiğnemede karşıt dişle anatomik uyumda olması; diş ipi, ara yüz fırçası ve dil sıyırıcı gibi ağız bakım ürünlerini kullanma ihtiyacını da en aza indirir. Örneğin 2 komşu diş arası dolgu ve diş bütünlüğü zayıfsa yiyecek artığı kaçışına sebep olur, başlangıç tedavi olarak diş ipi veya ara yüz fırçası kullanmak yerine kaplamanın veya dolgunun anatomik yapılarak yenilenmesi sayesinde dişlerin birbiriyle temas noktaları ideale getirilerek diş ipi ve ara yüz fırçası kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Soru: Ağız kokusuna neden olan rahatsızlıklar nelerdir? Kötü ağız kokusunu hangi rahatsızlıklar tetikler ve bu gibi durumlarda ne yapmamız gerekir?

Dr. Birkan Taha Özkan: Eksik diş varlığı, dişsizlik, diş kayması, anatomik olmayan dolgulardaki ana dişle dişetiyle ve komşu dişlerle uyumsuzluk, besin sıkışması, yiyecek artığı birikimi damak ve dil üstündeki yiyecek tabakası birikmesine sebep olur. Bu rahatsızlıklar ağız kokusunu da beraberinde getirir. Bu nedenle bu rahatsızlıklarda öncelikle hekim ziyareti yapmak hasta için en uygun adım olacaktır. Ayrıca diş, dişeti dil ve damak bölgelerinin temizliğinin sağlanması gerekir. Diş, dişeti, damak fırçalamanın ve dil sıyırıcılarıyla da dilin temizlenmesinin amacı dişetlerine masajın yanı sıra dil ve damaktaki tat organların açığa çıkmasıyla daha iyi tat almanın sağlanmasıdır.

Kötü Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir? Tedavileri Nasıl Yapılır? Uzman Diş Hekimi Birkan Taha Özkan Anlatıyor…

Soru: Birçok kişi düzenli olarak ağız bakımı yapmıyor ne yazık ki. Bunun zararı nedir? Dişler ne zaman fırçalanmalıdır?

Dr. Birkan Taha Özkan: Buna verebileceğim birçok örnek var ancak şunu ilave edeyim. Örneğin geceden sabaha kadar ağızda kalan yiyecek artıklarının içindeki bakterilerin kuluçkaya yatarak ürer ve kötü ağız kokusu üretir. Bu nedenle her öğün sonrası fırçalamaya ek olarak, gece yatmadan ve gündüz uyanınca diş fırçalamanın yapılması kişiye çok sağlıklı bir diş dişeti ve taze ağız kokusu vaat eder.

Soru: Dil tümörünün de ağız sağlığı için oldukça önemli olduğu aşikar ancak ne yazık ki birçok kişi durumun ciddiyetinin farkında değil, ne yazık ki. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Dr. Birkan Taha Özkan: Dil tümörlerinin varlığının da ağız kokusuna neden olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle dil tümör erken teşhisi için ağız tümör taramasının 6 ayda bir defa düzenli olarak yapılarak erken teşhisi ve tedavisi sağlanır.

Soru: Kullandığımız ilaçların ağız kokusuna etkisi var mıdır?

Dr. Birkan Taha Özkan: Elbette. Vücudunuza aldığınız her şey illaki bir noktayı etkiler. Diş eti hastalıklarının tıbbi ilaç tedavisinde sıklıkla kullanılan metronidazol grubu antibiyotik kullanımı da geçici kötü ağız kokusu sebebidir. Bu grup antibiyotik kullanımı sonlandıktan sonra kötü ağız kokusu muhtemelen kendi kendine geçer.

Soru: Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ediyoruz. Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Dr. Birkan Taha Özkan: Tabii. Şu noktalardan da söz etmek istiyorum:

Genel tıbbi sistemik hastalıklar ve ağız dışı kötü ağız kokusu sebepleri olarak da mide-barsak rahatsızlığı (gastrit, ülser, helikobakter pilori, çocuklarda parazit vb), böbrek yetmezliği, akciğer kaynaklı, karaciğer yetmezliği, diyabet kaynaklı, belirli besin (baharatlı, sarımsaklı gıda, sigara ve alkol) tüketiminde ve yaşlanma sayılabilir.

Psikolojik etkenler olarak; aşırı psikolojik stres, depresyon, aşırı takıntılılık, aşırı utangaçlık, aşırı öz-eleştiri, hislerini ifade etmede güçlük, aşağılık hissine geçildiği durumlarda ağız kokusunda artış olabilir. Birçok kişi farkında olmasa da ağız kokusunun bambaşka nedenleri de olabiliyor.

Kötü Ağız Kokusu ve Diğer diş hekimliği konuları hakkındaki bilgileri web sitemizden edinebilirsiniz…

www.drbirkanozkan.com

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.