Kosta Rika’da koronavirüs aşısı çocuklar için zorunlu aşı listesine alındı!

Kosta Rika’da koronavirüs aşısı çocuklar için mecburi hale getirilerek, temel çocukluk aşıları listesine dahil edileceği bildirildi. Böylece dünyada koronavirüs aşısını çocuklara mecburi kılan ilk ülke Kosta Rika oldu.
Takip et
Kosta Rika’da koronavirüs aşısı çocuklar için zorunlu aşı listesine alındı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya genelinde koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında aşı yaşı birçok ülkede düşürülürken, ilk defa bir ülkede aşının çocuklar için mecburi hale getirilmesi kararı alındı. Kosta Rika’da sağlık yetkilileri, koronavirüs aşısının çocuklar için mecburi hale getirildiğini söyleyerek, aşının yasalarla çocuklara mecburi kılınan öbür temel çocukluk aşıları listesine ekleneceğini duyurdu. Böylece Kosta Rika, dünyada koronavirüs aşısını çocuklar için mecburi hale getiren ilk ülke oldu.

3.5 MİLYON DOZ AŞI TESLİM EDİLECEK

Kosta Rika yönetiminin, Mart 2022’den itibaren 12 yaş altındaki bütün çocukları aşılamaya başlamak üzere ABD’li ilaç devi Pfizer ile imzaladığı anlaşma kapsamında ülkeye önümüzdeki günlerde 3.5 milyon doz aşı teslim edilecek. Bu aşıların 1.5 milyonunun 5 ila 11 yaş grubu için ayrılacağı ifade edilirken, kalan dozların yaşlılara ve bağışıklığı düşük olanlara 3. doz olarak uygulanmak için kullanılacağı söylendi.

Öte yandan, Kosta Rika’da salgının başından bu yana 562 bin 316 kişi korona virüse yakalanırken, 7 bin 134 kişi de Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirdi.

ABD’DE 5-11 YAŞ GRUBUNA KORONAVİRÜS AŞISININ UYGULANMASINA ONAY

Bu haftanın başlarında ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer ve BioNTech tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen aşının 5-11 yaş grubuna uygulanmasına onay vermişti. Bu gelişme ile aşıların ABD’de 28 milyon çocuğa ulaştırılmasının önü açılmış, ender görülen kalp zarı iltihabı gibi yan etkilerin ise hastaneye yatış ve ölümün engellenmesi de dahil olmak üzere aşıların yararlarının riskinden daha ağır bastığı söylenmişti.

“5-11 YAŞ GRUBUNDA YÜZDE 90.7 ETKİLİ”

Pfizer/BioNTech tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, aşının 5-11 yaş grubunda yüzde 90.7 etkili olduğu aktarılmıştı. Açıklamada, 5 ila 11 yaş arasındaki 2 bin 268 çocuğa 3 hafta arayla plasebo yahut normal dozun 3’te 1’i ile aşı yapıldığı kaydedilmiş, aşı olan çocukların bağışıklık sistemlerinin olmayanlara kıyasla antikor üreterek güçlendiği ve hastalığı daha hafif semptomlarla geçirdikleri söylenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.