Koruyucu maskeleri yurt dışına kaçırmak isterken yakalandılar!

Ellerinde bulunan tıbbi malzemeleri yanıltıcı beyan vererek yurt dışına satmak isteyen şahıslar yakalandı. Operasyonda çok sayıda koruyucu maske ve dezenfektan ele geçirildi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı Türkiye’de alınan önlemler kapsamında ihracatı Sağlık Bakanlığının özel iznine bağlanan tıbbi koruyucu malzemelerini, gerçeğe aykırı beyanda bulunarak yurt dışına çıkarıp Avrupa ülkelerine pazarlamak isteyen fırsatçılar gümrüğe takıldı.


Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakanlığın Gümrük Muhafaza ekiplerince İpsala Gümrük Kapısı ve İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen operasyonlarda kanun dışı yollardan yurt dışına çıkarılmak istenen ortalama 1 milyon 200 bin lira değerinde tıbbi koruyucu malzeme ele geçirildi.

AA’nın haberine göre bu kapsamda, İpsala Gümrük Kapısı’nda düzenlenen operasyonda sargı bezi taşıdığını beyan eden ve Yunanistan’a gitmek üzere gümrük kapısına gelen tırdan şüphelenen Gümrük Muhafaza ekiplerince inceleme başlatıldı.Belgelerinde yapılan inceleme sonucunda fiziki kontrollerin gerçekleştirilmesi için tır, önce x-ray tarama cihazına sonrasında da arama hangarına sevk edildi.

İpsala Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ile Keşan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) personelince müşterek düzenlenen kontrollerde aracın beyan edildiği gibi sargı bezi taşımadığı anlaşıldı. Araçta toplamda 767 bin değişik markada tıbbi maske, 12 bin antibakteriyel ıslak mendil ve 4 bin 80 el dezenfektanı olmak üzere toplamda 783 bin 80 tıbbi koruyucu malzeme ele geçirildi.

Konuya ilişkin soruşturma devam ederken, yakalanan tıbbi malzemelerin Kovid-19 ile mücadele kapsamında, alakalı kamu kurum ve kuruşları arasında dağıtılmasına başlandı.

KARGODAN TIBBİ KORUYUCU MALZEMLER ÇIKTI

Öte yandan İstanbul Havaalanı Gümrük Müdürlüğü personelince düzenlenen bir öbür operasyonda risk analizi çalışmaları sonucunda vaziyetinden şüphelenilen bir kargo x-ray taramasına yönlendirildi. Tarama sonucunda fiziki kontrole tabi tutulan gönderinin, beyan edildiği gibi tekstil malzemesi değil, tıbbi koruyucu malzeme olduğu saptandı.


Söz konusu çalışma sonucunda 341 bin 300 maskenin yanı sıra çok sayıda tulum, koruyucu gözlük ve dezenfektan ele geçirildi. İki olayda yakalanan tıbbi koruyucu malzemelerin piyasa değerinin ortalama 1 milyon 200 bin lira olduğu tespit edildi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı