adplus-dvertising

Korsan yayın yapanlar için yeni önlem! Canlı maç yayını yapan yandı…

İhaleyle satılan yahut ücret karşılığı izlenen platformları yasadışı yollarla izleyenlere karşı düzenleme geliyor. Düzenleme ile özellikle canlı spor etkinliklerinde çevrimiçi korsan yayınlarla mücadele edilmesi amaçlanıyor. Verilen bilgilere göre şifreli canlı spor organizasyonlarının yüzde 88 kaçak izlendiği söylenirken, Türkiye Futbol Federasyonu’na verilecek yetkiyle, korsan yayınlar 10 dakikada kapatılacak.
Takip et
Korsan yayın yapanlar için yeni önlem! Canlı maç yayını yapan yandı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TBMM Sanayi Komisyonu’nda görüşülen enerji paketinin içinde enteresan bir düzenleme yer aldı. İhaleyle satılan ve ücret karşılığında izlenme imkanı verilen şifreli kanalların yüzde 88 oranında kaçak izlendiği gün yüzüne çıktı. Ceza işlemlerinin uzaması sebebiyle netice alınamadığı tespit edilince, hızla müdahale maddesi kondu. Türkiye Futbol Federasyonu’na verilecek yetkiyle, korsan yayınlar on dakikada kapatılacak. Düzenlemeyle, canlı spor etkinliklerinde çevrimiçi korsan yayınlarla mücadele edilmesi amaçlanıyor. Teklifin komisyonda görüşülmesi esnasında verilen bilgiler, milletvekillerinin de alakasını çekti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Ahmet Can Acaroğlu, düzenlemeyle alakalı şu bilgileri paylaştı:

YÜZDE 88 KAÇAK

“Türkiye’de genel olarak yasadışı yayınların izlenmesi maalesef had safhada. Yaptığımız incelemelere göre, maç izleyenlerin, futbol maçlarını izleyenlerin ortalama olarak yüzde 88’i bunu kaçak olarak izliyor. Bu da belirli biçimlerde olabiliyor. Yasadışı internet sitelerinden, çeşitli uygulamalardan ve de ‘IPTV’ dediğimiz çeşitli şifre kırıcı cihazlar üstünden izleyebiliyorlar. Bu yasa teklifiyle getirilen, yasadışı yayın yapan yerlerin hızla kapatılması.

DOKSAN DAKİKA KOVALAMACA

Zaten şu anda yasadışı olduğu belirli. Mevcut uygulamada da kapatılıyor ama bir yargı sürecinden geçiyor. Şu anda sulh ceza hâkimliği bunu yapıyor. İki günde, üç günde bu kapatma kararları alınabiliyor. Fakat malumunuz maçlar doksan dakika olduğu için, ihbar gelip de kapatma kararı alınana kadar, maç zaten çoktan izlenmiş ve bitmiş oluyor. Bir dahaki sefere bu yasadışı kanallar başka bir link vererek, yeniden seyircilerini çekebiliyorlar ve yeniden bir ihbarda bulunuyor ve kapatma yeniden gerçekleşiyor ama hiçbir işe yaramıyor.

ON DAKİKADA NETICE

Buradan amaçlanan ise şu: “Türkiye Futbol Federasyonu’na bu şekilde bir yetki verilerek bu kapatma sürecinin günler değil, saatler değil, hatta dakikalara indirilmesi ve on dakika içerisinde bu şekilde kararlar verilebilmesi sağlanacak. Bu sağlanabilirse, doksan dakika içerisinde onar dakikalık sürelerle birkaç kere kapatıldığında, seyircilerin artık bunu tercih etmeyeceği amaçlanıyor.

Yalnızca bir önlem. Zaten cezaya ilişkin kısımlar 1’inci maddede mevcut. Bir seneden beş seneye kadar ceza verme yetkisi gene mahkemelerde.”

İHALEYE İLGİ ARTAR

GÖRÜŞMELERDE,leye katılan şirketlerin kayıplar sebebiyle tercihte tereddüt ettiği, bunu ortadan kaldırmak için de bu tedbirlerin alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Bu sayedele bedellerinin de yükseleceğine ilişkin yorumlar paylaşıldı. Komisyonda kabul edilen maddenin sonrasında, teklifin gelecek haftalarda TBMM Genel Kurulu’nda kanunlaşması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.