Koronavirüsün hayvanlar arasında bulaşıcı olduğu ortaya çıktı!

İlk olarak Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunan ABD'de bir üniversite, laboratuvar deneyinde kedilerin hiç semptom göstermeden ölümcül virüsü diğer kedilere bulaştırdığını ortaya çıkardı.

Çalışmaya liderlik eden bilim insanları, kedilerin tekrar insanlara virüsü bulaştırıp bulaştırmadığını görmek için daha çok araştırma yapmaları gerektiğini söyledi.

”EVCİL HAYVANLARI ÖPMEYİN”

Araştırma ekibinin lideri virüs uzmanı Peter Halfmann temel hijyen kurallarına uyulmasının yanı sıra evcil hayvanların öpülmemesini ve yüzeylerin temiz tutulmasını tavsiye etti.

T24’ün New England Journal of Medicine’de deneyle alakalı yayınlanan makaleden aktardığına göre araştırmacılar koronavirüs hastası olan insanlardan örnekleri alıp, üç kediye enfekte etti. Daha sonra enfekte edilen üç kedi, enfekte olmayan üç kediyle aynı evlere konuldu.

”HİÇ SEMPTOM GÖSTERMEDİLER”

Halfmann, altı kedinin de hiç semptorm göstermediğini söyleyerek, “Hiç biri hapşırmadı, öksürmedi, hiç ateşleri çıkmadı. Bir evcil hayvan sahibi onlara baksa bir şeyi olduğunu anlamazdı bile” şeklinde konuştu.

Öte yandan sağlık uzmanları bu olasılığın düşük olduğunu vurguladı. ABD Veterinerler Birliği’nden araştırma hakkında yapılan açıklamada, “Bir hayvanın laboratuvarda bilinçli olarak enfekte edilmesi, doğada da o kadar rahat hastalığı kapabileceği manasına gelmiyor” dendi.

Geçen ay ABD’nin New York eyaletinde 2 evcil kedide virüs görülmüştü. New York Şehri’nde bulunan bazı kaplan ve aslanların da koronavirüs hastası olduğu görülmüştü.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı