Koronavirüsü yok eden başka bir virüs ortaya çıktı!

İskoç bilim insanları soğuk algınlığına yol açan rinovirüsün, Covid-19 hastalığına neden olan yeni tip koronavirüsü vücut hücrelerinden çıkarabildiğini açıkladı.
Takip et
Koronavirüsü yok eden başka bir virüs ortaya çıktı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bazı virüslerin birbirleriyle rekabet halinde oldukları biliniyor ve Glasgow Üniversitesi uzmanları, bu mücadelede soğuk algınlığı virüsünün koronavirüsü yendiğini belirtiyor.

Fakat virüsler arasındaki bu mücadelenin yararlarının kısa ömürlü olacağı, yani soğuk algınlığı atlatıldıktan sonra insanların tekrardan Covid riskine açık olacağı vurgulanıyor.

Koronavirüsü yok eden başka bir virüs ortaya çıktı!

Bununla beraber, rinovirüsün çok yaygın olmasının Covid’in baskı altına alınmasına yardımcı olabileceğine dikkat çekiliyor.

‘Rinovirüs, çok bencil bir virüs’

Uzmanlar bu olguyu şu şekilde açıklıyor:

Burun, boğaz ve akciğerlerinizdeki hücreleri yan yana evlermiş gibi düşünün.

Virüs içeri girdiğinde kapıyı ya başka virüslerin de girmesine izin vermek için açık bırakır ya da evde tek başına olabilmek için sıkı sıkıya kapatır.

Bu virüs çok bencil bir virüs ve neredeyse her zaman insanları tek başına enfekte ediyor.

Adenovirüsler gibi öbür virüslerin ise “paylaşıma açık olduğu” söyleniyor.

Covid-19 hastalığına yol açan Sars-CoV-2’nin, virüslerin gizemli dünyasında öbür virüslerle nasıl bir etkileşime gireceği uzun bir süredir merak ediliyordu.

Ancak koronavirüs salgını esnasında sosyal mesafe, öbür virüslerin yayılmasını yavaşlattı ve bu alanda çalışma yapılmasını zorlaştı.

‘Sars-CoV-2 yerinden kıpırdayamıyor

Glasgow Virüs Incelemeleri Merkezi’nde yapılan çalışmanın neticeleri Journal of Infectious Diseases Dergisi’nde yayımlandı.

Incelemede kullanılan solunum yolları çeperi, hem Sars-CoV-2 hem de rinovirüsle enfekte edildi ve mücadeleden soğuk algınlığı virüsünün galip çıktığı görüldü.

Koronavirüsü yok eden başka bir virüs ortaya çıktı!

Koronavirüsün vücuda 24 saat önce girmesi vaziyetinde bile rinovirüs tarafından uzaklaştırıldığı belirlendi.

Denemelerde rinovirüsün enfekte olmuş hücrelerde bağışıklık sistemini tetiklediği ve bunun da Sars-CoV-2’nin çoğalmasını önlediği görüldü.

Araştırmacılar bağışıklık tepkisini bloke ettiklerinde Covid virüslerinin seviyesinin rinovirüsün varlığından önceki düzeye çıktığı belirlendi.

Bu vaziyet, soğuk algınlığının geçmesi ve bağışıklık sisteminin eski haline dönmesinden sonra Covid’in tekrardan insanları enfekte etmeye devam edebileceği manasına geliyor.

Dr. Pablo Murcia, BBC’ye “Sars-CoV-2 yerinden kıpırdayamıyor. Rinovirüs tarafından güçlü biçimde baskılanıyor. Bu çok heyecan verici. Çünkü rinovirüs yayılırsa yeni Sars-CoV-2 enfeksiyonlarını her zaman durdurabilir” şeklinde konuştu.

Benzer etki bir daha önce de görülmüştü. 2009’daki büyük grip salgınının Avrupa’nın bazı bölgelerinde domuz gribi salgınını geciktirmiş olabileceği öngörülüyor.

Dr. Murcia, “Aşı, hijyen ve virüsler arasındaki etkileşim Sars-CoV-2 vakalarını azaltabilir. Ama en fazla etki aşıdan gelecek” diyerek konuştu.

Warwick Tıp Fakültesi’nden Prof. Lawrence Young, insanlarda görülen rinovirüslerin çok bulaşıcı olduğuna dikkat çekerek “Bu çalışma, bu yaygın enfeksiyonun sonbahar ve kışta Covid-19 yükünü hafifletebileceğini gösteriyor” şeklinde konuştu.

Fakat gelecekte kışları nasıl bir vaziyetle karşılaşacağımız belli değil.

Uzmanlara göre koronavirüs muhtemelen var olmaya devam edecek ve pandemi esnasında baskılanan bütün öbür enfeksiyonlar bağışıklığın zayıflamasıyla geri gelebilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.