Koronavirüsü iki ayda yenen muhtar: İlk on beş gün neredeyse her gün ölümü hissettim

Koronavirüsü 2 aylık tedavi sonucu yenebilen Kartal'daki Hürriyet Mahallesi Muhtarı Fatih Ekiz, tedavi sürecinde yaşadıklarını anlattı. Öksürük, kanlı kusma, ishal, kilo kaybı gibi yıpratıcı belirtiler yaşadığını belirten Ekiz, "İlk on beş gün neredeyse her gün ölümü hissettim" dedi.

Muhtar Ekiz aynı zamanda yetim bir çocuğun kendisine gönderdiği “Babamı kaybettikten sonra ilk kez yeni bir bayramlıkla bayrama girdim. Ne olursunuz bayrama kadar ölmeyin” mesajıyla duygulandığını söyledi.

Kartal’da Hürriyet Mahallesinde muhtarlık görevini yürüten Fatih Ekiz, Türkiye’de korona virüsün yayılmaya başladığı ilk günlerde korona virüse yakalandı. Muhtarlığa yardım talep etmek için gelen vatandaşlarla ilgilendiği esnada Fatih Ekiz virüse yakalandığını fark etti. Belirtileri yaşamasının sonrasında test yaptıran ekiz, olumlu sonucunu görünce kendisini eve kapattı. Toplam iki ay kadar süren zorlu tedavi sürecinin sonrasında olumsuz test sonucunu alarak korona virüsü yendi. Muhtar Fatih Ekiz tedavi sürecinde yaşadığı zorlukları İhlas Haber Ajansı’na anlattı.

Korona virüse nasıl yakalandığını anlatan Fatih Ekiz, “Sabah muhtarlığımızı açtığımızda üç dört bin kişinin muhtarlığımızın önünde olduğunu gördük. Burası en fazla işçi kesiminin olduğu bir mahalle. İşten çıkartılan merdiven temizliğine giden garson ve benzeri gibi birçok işçi burada yığıldı. Kendimiz, güvenlik kuvvetlerimiz emniyet kuvvetlerinden yardım istedik, kat görevlilerinden yardım istedik ama alanımız da çok küçük bir alan. Ancak istekler çok yoğun olduğu için bu süreçte bu hastalığa yakalanmış olduk.

Genelde dinamik olarak çalışıyoruz. Üçüncü yahut dördüncü günüydü artık herkesle uğraşıyorduk. Ancak öyle bir hale geldik ki ayaklarımızın artık çalışmadığını hissettik. O süreçte hastaneye gittim ilk testim olumsuz çıktı ancak kendimi bildiğim için yani bir şeylerin ters gittiğini fark ettim. Olumsuz çıktıktan sonra akşamleyin bir daha gittim bu sefer bir gün sonra pozitife döndüğümüzü öğrendik. Vücut kırgınlığı, ishal, baş ağrısı, el titremesi gibi belirtiler vardı” şeklinde konuştu.

Hastalık sürecinin zor geçtiğini söyleyen Ekiz, “İlk yakalandığım anda zaten neticeler beklemeden kendi kırgınlıklarımı hissedince kendimi eve kapattım. Zaten hafta sonuna denk geldi cuma günüydü. Bana netice çıkınca kendimi evde muhafaza etmeye başladım. Biraz ağır geçirdim çünkü ondan bir hafta önce de bir gribal enfeksiyona yakalanmıştık koli dağıtımı esnasında” şeklinde konuştu.

‘İLK 15 GÜN NEREDEYSE HER GÜN ÖLÜMÜ HİSSETTİM’

Öksürük, kan kusma, ishal, aşırı kilo kaybı, el titremesi gibi belirtileri olduğunu belirten Ekiz, “Kendi ailem dahil binada on dört kişide korona çıktı. Onlarınki birazcık daha hafif geçti hatta hiçbir belirti olmadan geçti ancak benimki öksürük, kan kusma, ishal, aşırı kilo kaybı, zor bir süreçten geçtim. İlk on beş gün neredeyse her gün ölümü hissettim diyebileceğimiz kadar ağır geçti.

Bizim mahallemizde birçok aile koronaya yakalandı. Bu süreçte yakalananlar ve yenenler muhtarlık üstünden whatsapp üstünden sosyal medyalar üstünden nasıl atlattığına dair fikir alışverişinde bulunduk. Şükürler olsun yirminci günün sonundan sonra yavaş yavaş kendimize gelmeye başladık. İki aylık bir süreci buldu atlatma ve yakalanma sürecimiz. İkinci olumsuz sonucunu üçüncü testten sonra alabildik” şeklinde konuştu.

‘NE OLURSUNUZ BAYRAMA KADAR ÖLMEYİN’

Mahalleden yetim küçük bir çocuğun tedavi sürecinde kendisine attığı duygusal bir mesajdan bahseden Ekiz, “Ufacık bir mesaj gelmişti. Bizim devamlı düzenli olarak baktığımız yetim çocuklar var. Onlardan birisinin bir mesajı benim hala gözümün önünden gitmez. “Muhtarım geçen bayram sizinle tanıştık, ben babamı kaybettim. Babamı kaybettikten sonra ilk kez yeni bir bayramlıkla bayrama girdim. Ne olursunuz bayrama kadar ölmeyin” diyerek bir mesajı vardı. Tabii bu bizi çok mutlu, onore etti, duygusallaştırdı” dedi.

Maske ve sosyal mesafeye uymayanları uyaran Ekiz, “Rabbim kimseye yaşatmasın öncelikli olarak bunu söyleyeyim. Benim yaşadıklarımın onda birini yaşamış olsalar asla devletimizin uyguladığı tüm kanuni hakları kendi sağlıkları açısından uymuş olurlardı” şeklinde konuştu. (İHA)

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı