Koronavirüse karşı Boğaziçi Üniversitesi’nden ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi!

Ortalama 10 senelik çalışma neticesi dünyada ilk defa Boğaziçi Üniversitesi’nde geliştirilen ve dört kıtada da patentlenen ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi, ilk sınavını koronavirüs aşısıyla verecek. İlk insan deneyleri yaz başında planlanıyor.
Takip et
Koronavirüse karşı  Boğaziçi Üniversitesi’nden ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nesrin Özören ve ekibinin TÜBİTAK ve Sanayi Bakanlığı’nın desteğiyle 10 aydır gece gündüz üstünde çalıştıkları yerli koronavirüs aşısında, bu teknoloji kullanılacak. ASC protein mikroküreciklerine dayalı platform aşı teknolojisinde, koronavirüs yüzey proteini taşıyan ASC zerrecikleri aşıyla vücuda verilecek ve akyuvar hücreleri tarafından algılanarak bağışıklık sistemini harekete geçirecek. Prof. Dr. Özören, aşının tasarımının bittiğini fakat en iyi etkinliği elde edebilmek için değişik veriliş biçimleri üstünde çalıştıklarını belirterek çalışmalardaki son gelişmeleri anlattı.

Koronavirüse karşı  Boğaziçi Üniversitesi’nden ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi!

“BU AŞININ ÇOK FARKLI KULLANIM ŞEKİLLERİ OLABİLİR”

Üstünde çalıştıkları aşının Covid-19’la mücadelede çığır açacağına inandığını söyleyen Prof. Dr. Özören, “Yeni teknoloji ile yaptığımız aşının tasarımını tamamladık, mikrokürecik üretiyoruz. Korona’nın taç proteininin bir parçasını bu zerreciklere yüklüyoruz ve saflaştırma deneylerini yaptık. Buradan aldığımız olumlu neticelerin sonrasında da iki çeşit fare deneyi yaptık. Birinde karın içi, birinde de kas içi enjeksiyon denedik. Kas içi enjeksiyon, var olan aşılara benzer bir uygulama. Kıyaslamak açısından yaptık. Karın içi enjeksiyonda daha iyi neticeleri elde ettik. Tabii ki bunlar, var olan uygulama çeşitleri hep. Kas içi ya da subkutan dediğimiz deri altı (karın içi) uygulamalar. Fakat mikrokürecik protein platformu olduğu için aşının uygulama yelpazesi daha geniş. Mukozal immüniteyi tetikleyecek burun için sprey ya da Polio (çocuk felci) aşısı gibi ağızdan damla teknolojisini de kullanmak ve geliştirmek istiyoruz. Bunun için de her set hayvan deneyini ayrı planlamamız gerekiyor. Yani kas içi yaptığınız uygulamayla burun içi spreyi aynı deneyde bakamıyorsunuz. Biz şuanda, burun içi uygulama ya da ağızdan uygulamayı da test edeceğiz hayvanlarda. Bunların hangisinde en iyi neticesi alırsak öbür aşamalara geçeceğiz” şeklinde konuştu.

Koronavirüse karşı  Boğaziçi Üniversitesi’nden ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi!

“İKİNCİ AŞAMA FAZ 1 DENEYLERİ İÇİN İŞBİRLİĞİ”

Hayvan deneylerinde aşının uygulanma şekline karar verdikten sonra virüs nötralizan testleri ve ACE 2 transgenik fareleri canlı virüse maruz bırakılarak yapılan “challenge” testlerine geçileceğini ve buradan elde edilen neticelere göre Faz 1 insan deneylerinin tasarlanacağını söyleyen Prof. Dr. Özören, “Hayvan deneylerinde her şeyden tam emin olduktan sonra insanlar üstünde denenecek olan Faz çalışma dosyası hazırlayacağız TİTCK’ya. Bunun öncü çalışmalarını yapıyoruz hala. Ama iyi gidiyor çalışmalar. TİTCK’nın istediği ve yayınladığı kılavuzdaki deneyleri tamamlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Daha sonra da aşı uygulama yoluna karar verdiğimizde bu protokolü Faz 1 dosyasına işleyeceğiz. Sonrasında da insan deneylerinin yapılacağı Faz 1 merkezi ile yani hekimler ve farmakologlarla beraber ortak bir çalışma protokolümüz olacak” dedi.

Koronavirüse karşı  Boğaziçi Üniversitesi’nden ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi!

NUMUNE AŞILAR GMP SERTİFİKALI BİR MERKEZDE ÜRETİLECEK

İnsan deneylerinde kullanılacak aşıların imalatı için de “GMP sertifikalı” aşı imalat tesisi olan merkezlerle işbirliğine gireceklerini vurgulayan Prof. Dr. Özören, “Değişik paydaşlarla, zincir bir reaksiyonu kurmaya çalışıyoruz bu aşı için. Boğaziçi’nde yapılacak daha iki üç aylık deney süreçlerimiz var. Faz çalışması dosyasının hazırlanması ve ilk aşıların imalatı sonrası stabilite ve toksisitesi testlerinin sonrasında her şey yolunda giderse insanda da ilk uygulamaları yaz başı gibi yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“BU AŞIYI MUTASYONLARA GÖRE KOLAYCA ADAPTE EDEBİLİRİZ”

Salgının birinci senesi geride kalırken, dünyada görülen ve Türkiye’de de hızla yayılan yeni mutasyonların, aşıların etkinliğini düşüreceği yönündeki endişelere de değinen Prof. Dr. Özören, kendi geliştirdikleri aşının mutasyonlara da adapte edilebileceğini belirterek sözlerini şu şekilde noktaladı:

“Örneğin (Güney) Afrika mutasyonuna karşı Astra Zeneca aşısında etkinliğin düştüğü açıklanmıştı. Bizim aşımızda hedeflediğimiz RBD bölgesi, Ace 2’ye en çok bağlanan ve antikor cevabının da en çok bu bölgeye doğru oluştuğu bilinen bir bölge. Şu ana kadar bu bölgede bir adet aminoasit mutasyon gelişmişti. Bu bölgedeki 400 aminoasit arasından bir tanesinin değişmesi, proteini alt üzeri etmiyor. İnsanlarda her mutasyonunda paranoyak bir aksiyon başladı. Ama öyle bir şey yok. Bir mutasyon geldiğinde, virüsün proteinin yapısını da tamamen bozuyorsa, bu virüse de zarar veriyor. O yüzden çok drastik (radikal) bir Korona ve taç protein yapısı değişikliğini henüz görmedik. Bu da çoğu aşının etkisini sıfırlayacak düzeyde değil. Öte Yandan bizim aşımız rekombinant DNA teknolojisiyle geliştiriliyor. Dolayısıyla yeni varyasyonları da plazmit üstünde değiştirebiliyoruz ve gerekirse de Türkiye’de baskın olacak bir varyanta yönelik kodlama değişikliklerini yapıp aşıyı tekrardan dizayn edebiliriz. ASC mikrokürecik teknolojisini ilk burada geliştirdiğimiz için birçok problemin cevabını biz de deneyler yaptıkça görüyoruz. Yani bu aşıya dair literatürden faydalanma şansımız yok. Tabii ki bir aşının hafıza hücreleri dediğimiz T hücresi, B hücresi cevabının yaratması çok mühim. Covid geçirenlerde antikorların (immunoglobulin) 6-8 ayda düştüğü söyleniyor. Bu da normal bir şey. Bağışıklık cevabı da bu şekilde bir şey zaten. Ama hafıza hücresi oluştuğu taktirde virüs ikinci defa geldiğinde birkaç gün içinde antikor seviyesi yine tavan yapabiliyor.”

Koronavirüse karşı  Boğaziçi Üniversitesi’nden ASC mikrokürecik aşı taşıma teknolojisi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.