Koronavirüse karşı akrep zehri ile yapılan ilaç geliştirildi!

Bilim insanları 5 milyon kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı sıra dışı bir araştırma başlattı. Mısır çöllerinde yaşayan akrebin zehrini kullanan araştırmacılar, koronavirüsün insan hücrelerine girmesini önleyen bir ilaç geliştirdiklerini duyurdu.
Takip et
Koronavirüse karşı akrep zehri ile yapılan ilaç geliştirildi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mısır ve İngiltere’den bilim insanları, Mısır çölünde yetişen akreplerin zehrini kullanarak bir koronavirüs ilacı geliştirmeye çalışıyor. Araştırma, Süveyş Kanalı Üniversitesi’nde ve Aberdeen Üniversitesi tarafından yürütülüyor. İki üniversite projeyi yakın zamanda web sitelerinde yayınladıkları bir makaleyle duyurdu. Yapılan açıklamada şunlar dendi:

“Akrepler, 400 milyon seneden fazla bir süredir var olan, dünyadaki en eski hayvanlardan biridir. Zehirleri, birçok ülkede, özellikle Çin ve Hindistan’da, antik çağlardan beri geleneksel tedavilerde kullanılmaktadır. Akrep zehirleri, birçoğu çok kuvvetli nörotoksinler olan biyolojik olarak aktif peptitlerin bir kokteylini içerirken, birçoğu kuvvetli antibakteriyel ve antiviral aktiviteler göstermiştir.”

Süveyş Kanalı Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümü’nde moleküler toksinoloji ve fizyoloji profesörü olan Prof. Dr. Mohamed Abdel-Rahman, “Akrep zehirleri henüz tam olarak araştırılmamıştır. Yani, alışılmışın dışında bir yeni ilaç kaynağı bulabiliriz” diyerek konuştu.

Bununla beraber araştırmacılar, Mısır çölünden farklı akrep türleri toplayarak işe başladı. Karanlıkta akrepleri bulmak için ultraviyole ışık kullandılar.

8 AKREP TÜRÜNDEN ÖRNEK ALINDI

NTV’nin aktardığı bilgiye göre; Mısır’da 2013 senesinde yayınlanan akrep türleri üstüne yapılan bir çalışmada bölgede sekiz akrep türü tespit etildi: Androctonus bicolor, Androctonus australis, Androctonus amoreuxi, Androctonus crassicauda, ​​​​Leiurus quinquestriatus, Buthacus arenicola, Orthochirus innesi ve Scorpio maurus palmatus.

Bilim insanları, akreplerin toplanmasının Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne göre ve Genetik Kaynaklara Erişim ve Kullanımlarından Kaynaklanan Faydaların Adil ve Hakkaniyetli Paylaşımına İlişkin Nagoya Protokolü’ne uygun yapıldığını söyledi.

Sonrasında, akrepler Süveyş Kanalı Üniversitesi’ndeki laboratuvara girdikten sonra, küçük bir elektrik uyarısı kullanılarak her birinden zehir toplandı. Baş araştırmacı Dr. Wael Houssen sonrasından bu hayvanların doğal ortamlarına bırakıldığını belirtti.

KORONAVİRÜSÜN İNSAN HÜCRELERİNE BAĞLANMASINI ÖNLEYECEK

Houssen, “Akrep zehirleri, yüzlerce peptit ve öbür malzemeleri içeren çok karmaşık bir bileşime sahiptir. Şu anda bu peptitlerin koronavirüsün insan hücrelerine girmesini engelleme kabiliyetine sahip olup olmadığını test ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öbür taraftan, koronavirüs insan hücrelerine bağlanmak için başak proteini aracılığıyla bir hücre yüzeyi reseptörüne bağlanıyor. Houssen şunları belirtti: “Başak proteinin, akrep zehrindeki peptitlerin varlığında insan reseptörü ile nasıl etkileşime girdiğini görmeye çalıştık. Eğer peptitler aktifse, başak proteinin reseptör ile etkileşimi engellenmelidir. Yeni ilaçların kaynağı olarak akrep zehirlerinin araştırılması, daha çok incelemeye değer, heyecan verici ve üretken bir alandır. Bu zehirlerin son derece kuvvetli biyoaktif peptitler içerdiğini zaten gördük ve keşfedilmeyi bekleyen çok daha fazlası olduğuna inanıyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.