Koronavirüs vakası görülen sınıflar kapanmayacak!

Milli Eğitim Bakanlığı, “Okullarda Covid-19 Pozitif Vaka Çıkması Vaziyetinde Yapılması Gereken Uygulamalar” rehberini 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdi. Buna göre sınıftaki öğrencilerden biri pozitif çıkınca, diğerler öğrenciler izleme alınarak eğitime devam edecek. Temaslı sınıfın teneffüs saatleri, öbür sınıflardan farklı olarak ayarlanacak.
Takip et
Koronavirüs vakası görülen sınıflar kapanmayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla gönderilen yazıya göre, bir sınıfta öğrencilerden herhangi birine Kovid-19 pozitif tanısı konulması vaziyetinde, öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecekler. Aynı vaziyette, öğretmenler de izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecekler.

TENEFFÜS SAATLERİ DEĞİŞECEK

Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın öbür öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin öbür sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak.

İKİNCİ POZİTİF VAKA ARDINDAN KARANTİNAYA GİRECEKLER

Semptom yahut yüksek ateş belirlenen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci ya da öğretmen okula devam edecek, aksi vaziyette ise vaka olarak kabul edilecek.

Koronavirüs vakası görülen sınıflar kapanmayacak!

Öğrencinin pozitif vaka çıkması vaziyetinde aynı sınıfta 10 gün içinde 2. defa vaka çıktığı için sınıf öğrencilerinin hepsi, yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

ÖĞRETMEN POZİTİF ÇIKARSA EVE GÖNDERİLECEKLER

Öğretmenin pozitif vaka çıkması vaziyetinde, öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki bütün öğrenciler yakın temaslı kabul edilecek. Bu öğrenciler eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Öte Yandan bu vaziyette okulda bütün öğretmenler temaslı kabul edilecek ve maske takmak şartıyla okula devam edecekler. Temaslı öğretmenlerin okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom söyleyen yahut yüksek ateşi belirlenen öğretmen sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam edecek yahut vaka olarak kabul edilecek.

Koronavirüs vakası görülen sınıflar kapanmayacak!

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması olması vaziyetinde ise öbür öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilecek, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saat arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom söyleyen yahut yüksek ateş belirlenen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam edecek yahut vaka olarak kabul edilecek.

Bakanlığın yazısına göre, sınıfta ders veren öğretmende Kovid-19 pozitif vaka saptanması vaziyetinde şu uygulamalar yapılacak:

  • Öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak şartıyla okula devam edecek. Öbür öğretmenler temaslı kabul edilip maske ile çalışmaya devam edecek.
  • Temaslı öğretmenler ve pozitif öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom söyleyen yahut yüksek ateş belirlenenler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam edecek yahut vaka olarak kabul edilecek.
  • Servislerde, öğrencilerden birinde Kovid-19 pozitif vaka saptanması vaziyetinde, öğrenciler temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak şartıyla okula devam edecekler. Bu vaziyette, servis sürücüsü ve rehber personel temaslı kabul edilecek ve kuralına uygun maske takmak şartıyla çalışmaya devam edecekler.

“TEMASLI KABUL EDİLENLER” VE “YAKIN TEMASLI KABUL EDİLENLER”

Bakanlığın yazısında, “temaslı kabul edilenler” ve “yakın temaslı kabul edilenler” olmak üzere iki ayrı vaziyette neler yapılacağına ilişkin de şu ayrıntılara yer verildi:

Temaslı kabul edilenler: Öğretmenler ve öğretmenin derse girdiği sınıftaki öğrencilerin, okul tarafından 14 gün boyunca en az 2 ders saati arayla günde iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Semptom söyleyen yahut yüksek ateşi belirlenenler sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre bu kişiler okula devam edecek yahut vaka olarak kabul edilecek.

Yakın temaslı kabul edilenler: Aynı sınıfta eş zamanlı (10 gün içerisinde) birden fazla vaka çıkması vaziyetinde sınıftaki bütün öğrenciler yakın temaslı olarak kabul edilecek. Bu öğrenciler, eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

OKUL ÖNCESİ VE KREŞLERDE POZİTİF VAKA ÇIKMASI VAZIYETINDE YAPILACAKLAR

Okuldaki öğretmen yahut öğrencilerden birinde Kovid-19 vakası çıkması vaziyetinde, Kovid-19 döneminde yapılan temizliğe ek olarak Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nin “Kovid-19 kapsamında okullarda alınması gereken tedbirler” başlığı altındaki bilgilere göre temizlik yapılacak.

Kovid-19 belirlenen öğretmen ve öğrenci, Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’ne göre izole edilerek tedavi edilecek. Öğretmen yahut öğrencinin ailesinde pozitif bir vaka belirlendiğinde vakanın belirlendiği ailedeki öğretmen yahut öğrenci yakın temaslı kabul edilecek.

Okul öncesinde pozitif vaka çıkması vaziyetinde bütün sınıf yakın temaslı kabul edilecek. Bu sınıftaki bütün öğrenciler yakın temaslı kabul edilerek eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınacak.

Kreşlerde de öğretmen yahut öğrencilerden birinin okula pozitif olduğu halde gelmesi vaziyetinde bu sınıftaki öğrencilerin tamamı yakın temaslı olarak kabul edilerek eve gönderilecek ve 14 gün boyunca temaslı olarak takip edilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.