adplus-dvertising

Koronavirüs teşhisiyle hastanelerde yatanların çoğu şeker hastası!

DSÖ'den pandemi ile ilgili çarpıcı bir açıklama daha geldi. Dünyadaki şeker hastalığı oranının son 40 yılda 4 kat arttığını belirten bilim insanları günümüzde koronavirüs teşhisi ile hastanelerde yatanların çoğunun da şeker hastası olduğunu belirtti.
Takip et
Koronavirüs teşhisiyle hastanelerde yatanların çoğu şeker hastası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Ghebreyesus, örgütün “Küresel Diyabet Sözleşmesi”nin lansmanı dolayısıyla yazılı açıklamada, “Diyabet konusunda acil tedbir alma ihtiyacı her zamankinden daha açık.” ifadesini kullandı.

Dünya genelinde son 40 senede diyabet hastalarının sayısının 4 katına çıktığına dikkati çeken Ghebreyesus, “Erken ölme riski düşeceği yere artan tek büyük bulaşıcı olmayan hastalık türü bu. Öte Yandan, Kovid-19’dan dolayı hastanede yatan ağır hastaların büyük kısmında diyabet var.” uyarısını yaptı.

DSÖ, yeni Küresel Diyabet Sözleşmesi’yle şeker hastalığını önleme çabalarına destek ve insülinin keşfinden 100 sene sonra ihtiyaç duyan herkese tedavi temin etmeyi amaçlıyor.

Sözleşme, Toronto Üniversitesi’nin desteğiyle DSÖ ve Kanada hükümeti tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen Küresel Diyabet Zirvesi’nde bugün açıklanıyor.

DSÖ, sözleşmeyle düşük ve orta gelirli ülkelerde diyabet teşhis araçlarına, ilaçlarına ve özellikle de insüline erişimi artırmayı hedefliyor.

Örgüte göre, şu anda dünyada insülin piyasasına yalnızca 3 firma hakim vaziyette.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.