Koronavirüs, SARS’tan daha buşalıcı!

Bilim adamları yaptıkları bir çalışmada, koronavirüsün hava yoluyla SARS'tan daha fazla bulaşma riski olduğunu keşfetti.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden bilim adamları yaptıkları bir çalışmada, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) hava yoluyla Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu’ndan (SARS) daha çok bulaştığını ortaya koydu.

Xinhua ajansının haberine göre, Hong Kong Tıp Üniversitesinden bir grup bilim insanı Covid-19 ile SARS ve H5N1, H1N1 gibi insanların üst solunum yolu ve gözlerinden bulaşabilen virüsleri laboratuvar ortamında karşılaştırdı.

Elde edilen neticeler, Kovid-19’un göz ve hava yoluyla bulaşma ile alakalı SARS’tan daha etkili olduğunu gösterdi.

Çalışmayı yürüten ekibin lideri Michael Chan Chi-wai, “Bu çalışma öte yandan gözlerin Covid-19’un insana bulaşması ile alakalı önemi bir güzergah olabileceğini öne çıkardı” ifadelerini kullandı.

Çalışma, “Lancet Respiratory Medicine” isimli bilim dergisinde yayımlandı.

Söz konusu ekip, daha önce Covid-19’un paslanmaz çelik, cam ve plastik gibi pürüzsüz yüzeylerde birkaç gün canlı kalabildiğini keşfetmişti.

Çin’in Vuhan şehrinde Aralık 2019’da ortaya çıkan Covid-19, 200’den fazla ülke ve bölgeye yayıldı. Dünya genelinde Covid-19 salgını nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 270 bini geçti.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı