Koronavirüs raporu! Ocak ve Şubat aylarına dikkat 251 bin kişiyi daha kaybedebiliriz

Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayıları artarken salgının ne zaman biteceği henüz öngörülemiyor. Orataya çıkan yeni koronavirüs raporunda Ocak ve Şubat aylarına dikkat çekildi. Kış aylarında salgının zirve yapabileceği belirtilerek uyarı verildi. 251 bin kişiyi daha kaybedebiliriz.

ABD başta olmak üzere tüm ülkelerde vaka sayıları artarken Covid-19’a karşı alınan önlemlerin gevşetilmesi de eleştiri konusu olmaya başladı. Koronavirüs salgınında ilk dalganın yavaşlamasıyla birlikte dünya çapında alınan önlemeler gevşetilmeye başlanmış hemen ardında da vaka sayılarında tekrar artışlar görülmüştü.

İngiltere 4 Temmuz itibarıyla önlemleri kaldırarak normalleşmiş ve ülkede sosyal hayata geri dönüş başlamıştı. Ancak yapılan yeni koronavirüs araştırması kaygıları yeniden artırdı.

İngiltere’de hükümet için yapılan çalışmada, koronavirüs salgınında kışın yaşanacak ikinci dalganın ilkinden daha büyük olabileceği ve 120 bin kişinin daha hastanelerde ölebileceği belirtildi.

“Makul bir en kötü senaryo”

İngiliz hükümeti bilim danışmanı Patrick Vallance’ın çağrısıyla, Tıbbi Bilimler Akademisi’nin 37 bilim insanıyla yaptığı çalışmada “makul bir en kötü senaryo” modeli oluşturuldu.

Korona daha hızlı yayılabilir

Karantina önlemleriyle olası tedavi ve aşıların hesaba katılmadığı çalışmada virüsün soğuk hava koşullarında daha uzun süre dayanabileceği ve insanların evlerine kapanmasıyla hastalığın daha hızlı yayılabileceği belirtildi.

44.830 kişi koronavirüsten öldü

İngiltere’de Covid-19 salgınında şimdiye kadar 44.830 kişi hayatını kaybetti. Ancak son haftalarda ölü sayısında azalma görüldü. Temmuz’da 1.100 kişi öldü.Vaka sayısı ise son 24 saatte 530 artarak 290 bin 133 oldu.

“Ocak ve Şubat’ta salgın zirve yapabilir”

Raporda Ocak ve Şubat’ta salgının zirve noktasına çıkabileceği ve bunun sonucunda 24.500 ila 251.000 kişinin daha hayatını kaybedebileceği vurgulandı.

“Bu bir tahmin değil, bir olasılık”

Southampton Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Stephen Holgate, hükümete sundukları rapor için “Bu bir tahmin değil, bir olasılık” dedi ve çalışmanın enfeksiyonların artmasına izin verilmesi ve Ulusal Sağlık Sistemiyle (NHS) sosyal hizmetlerde hazırlık yapılmaması halinde salgının nasıl evrilebileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Haber Etiketleri

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı