Koronavirüs mutasyonun adı “Şeytan” oldu!

Haber ajanslarına düşen bir son dakika gelişmesi bir defa daha dünyayı şoke etti. ABD’nin California eyaletinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha bulaşıcı ve tehlikeli bir türünün belirlendiği iddia edildi. Bilim insanları bu korkutan yani mutasyona ‘Şeytan’ ismini verdi.
Takip et
Koronavirüs mutasyonun adı “Şeytan” oldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

California San Francisco Üniversitesinden bilim insanlarının yaptığı yeni bir incelemede, Kovid-19’un daha çok bulaşıcı ve şiddetli hasta edici yeni bir varyantının bulunduğu söylendi.

Söz konusu araştırma ekibinin, 1 Eylül 2020-29 Ocak 2021’ta eyaletin 44 bölgesinden 2 bin 172 test örneği üstünde yaptıkları inceleme neticesi Kovid-19’un yeni türüne rastladıkları kaydedilen incelemede, “B.1.427/B.1.429” yahut “20C/L452R” isimi verilen yeni türün İngiltere ve Güney Amerika’da ilk defa ortaya çıkan Kovid-19 varyantlarından farklı bir mutasyon modeli sergilediğine dikkat çekildi.

Incelemenin yazarlarından California San Francisco Üniversitesi Laboratuvar Tıbbi Profesörü Dr. Charles Chiu, Fox Haber’e yaptığı açıklamada, bulgulardan dolayı endişeli olduğunu söyleyerek “Fakat şu an panik yapmıyorum. Bunu daha çok araştırmalıyız.” ifadelerini kullanmıştı.

California varyantına bilim insanları ‘Şeytan’ ismini taktı. Araştırmacılara göre bu yeni varyant diğerlerinden daha tehlikeli çünkü 2020 senesinin mayıs ayında ortaya çıktığı düşünülen bu mutasyon hücreleri %40 daha çok enfekte ediyor, ölüm riskini yükseltiyor, ve aşılama ya da öncesinde geçirilen enfeksiyon kaynaklı antikor sayısını da iki kat azaltıyor.

Koronavirüs mutasyonun adı “Şeytan” oldu!

Öte yandan bu kötü tabloya karşın Dr. Charles Chiu, aşıların bu varyant karşısında daha az etkili olduğuna dair bir veri olmadığını ifade ediyor.

San Francisco halk sağlığı yetkilileri tarafından ön araştırması devam eden araştırma sonucunun ileriki günlerde yayımlanacağı bildirildi.

“MUTASYONDA AÇIKÇA BİR ŞEYLER OLUYOR”

Sağlık bilimi üstüne incelemelerin yer aldığı MedRxiv sitesinde yayımlanan bir çalışmada, ABD içinde Kovid-19 ile benzer genetiğe sahip endişe verici 7 ayrı mutasyonunun oluşmaya başladığı öne sürüldü.

Incelemenin henüz hakem heyeti tarafından onaylanmadığına dikkat çekilerken, Kovid-19’un genetiğinde, temas ettiği insan bünyesine yerleşmesini kolaylaştıracak değişikliklere rastlandığı kaydedildi.

Koronavirüs mutasyonun adı “Şeytan” oldu!

Incelemenin yazarlarından Louisiana Eyalet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi viroloğu Jeremy Kamil, “Mutasyonda açıkça bir şeyler oluyor. Bence burada evrimsel değişimin açık bir imzası var.” ifadesini kullandı.

Aynı sitede 8 Şubat’ta yayımlanan öbür bir çalışmada, İngiltere’de ortaya çıkan Kovid-19’un B.1.1.7 isimli yeni varyantının ABD’de yayılımının her 10 günde katlanarak arttığı ve mevcut gidişata göre Mart 2021’e kadar birçok eyalette en baskın tür olacağı uyarısı yapılmıştı.

Koronavirüs mutasyonun adı “Şeytan” oldu!

“ŞEYTAN BURADA”

California Üniversitesi tarafından yürütülen ve Noel dönemi artan Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarına odaklanan incelemeye göre, bu varyant da İngiltere’nin Kent kentinde ortaya çıkan varyantla eşit biçimde %70 daha bulaşıcı.

Dr. Chiu LA Times’a yaptığı açıklamada “Keşke size verecek daha iyi haberlerim olsaydı ve bu varyantın hiç belirgin olmadığını söyleyebilseydim. Fakat biz bilimi takip ediyoruz ve evet ‘Şeytan’ burada.” sözlerini kullandı.

Eylül 2020 – Ocak 2021 tarih aralığında yapılan incelemelere göre, resmi olarak B.1.427/B.1.429 isimi verilen varyant, ocak ayında California’da, hızlı yayılabilme özelliği sayesinde baskın hale geldi.

Koronavirüs mutasyonun adı “Şeytan” oldu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.