Koronavirüs kısa boylu insanlara daha kolay bulaşıyor!

Koronavirüs salgını ile ilgili yapılan yeni bir araştırma, insanların açık havada aralarına koydukları 2 metrelik mesafenin yeterli olmayacağını ortaya koydu. Araştırmaya göre, rüzgarlı havada tükürük damlacıkları 5 metreden uzağa gidiyor ve bu daha çok çocukları ve kısa boylu yetişkinleri riske atıyor.

Yeni bir araştırma, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) açık havada bulaşmasını önlemek için insanlar arasında 2 metre mesafenin yeterli olmayabileceğini gösterdi.

Sonuçları “Physics of Fluids” dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde Amerikan Fizik Enstitüsü’nde görevli bilim insanları bilgisayar simülasyonlarından yararlandı.

Öksürmenin tükürük damlacıklarının havada nasıl hareket etmesine yol açtığı, saçılma biçimleri, tükürük ile hava moleküllerinin etkileşimleri, nem ve sıcaklığın etkileri hesaba katılarak incelendi.

Araştırmada, tükürük damlacıklarının, saatte 4 kilometre hızla esen hafif bir rüzgar olması halinde 5 saniyede 5 metreden uzağa gidebildiği gözlendi.

Çalışmayı yürüten ekipte yer verilen Profesör Dimitris Drikakis, damlacıkların güzergahı yakınındalarsa çocuklar ve kısa boylu yetişkinlerin daha yüksek risk altında olabileceklerini belirtti.

CNN’in haberine göre: Drikakis, “Saatte 4 ila 15 kilometre hızla esen rüzgarda, tükürük damlacıklarının, rüzgar yönünde azalan yoğunlukta ve büyüklükte 6 metre uzaklığa kadar gidebildiği bulgusunu elde ettik. Bulgularımız, çevresel şartlara bağlı olarak 2 metre sosyal mesafenin yeterli olmayabileceğine işaret ediyor.” ifadesini kullandı.

Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı