Koronavirüs insanlardan hayvanlara bulaşabiliyor!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Selda Erensoy, ABD'nin New York şehrinde ilk defa 2 evcil kedide 'Covid-19' tespit edilmesinin sonrasında koronavirüsün evcil hayvanlardan insanlara değil insanlardan hayvanlara bulaşabileceğini söyledi.

New York’un 2 farklı bölgesindeki 2 evcil kedide, koronavirüs belirlendiği söylendi. Konuyla alakalı ABD Tarım Bakanlığı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) yetkililerinin yaptığı açıklamada, virüsün evcil kedilere, kendilerinden daha önce ‘Covid-19’ belirlenen sahiplerinden geçmiş olabileceğini belirtti.

Konuyla alakalı bilimsel incelemelerin kısıtlı olduğunu belirten Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Selda Erensoy, “Koronavirüs büyük bir aile. Hayvan koronavirüsleri de var. Bizlere doğada mutasyon değiştirerek, yarasalardan geçtiği biliniyor. ‘Covid-19’da mühim olan, insanları da enfekte edebilir hale geldikten sonra hızla insandan insana bulaşmaya başlaması. Bu da virüslerin enfekte ettikleri hücrelere tutunabilme yeteneğiyle alakalı olan bir vaziyet. Mutasyonla ne kadar kolay hücrelere tutunabilirlerse o kadar kolay enfeksiyon yapabiliyorlar. Virüs enfekte ettiği konakta ne kadar çoğalırsa o kadar çok atılacaktır. Virüsün atılması da bildiğimiz üzere solunum yolu damlacıkları ile oluyor” şeklinde konuştu.

‘HASTALIK KEDİLERDE HAFİF SEYREDİYOR’

Hayvanların virüs bulaştırma ile alakalı ne rol oynadığını bilmenin mühim olduğunu aktaran Prof. Dr. Erensoy, şunları belirtti:

“Bununla ilişkili çok sınırlı sayıda çalışma var. Çin’de yapılan, hayvanlarda deneysel olarak bulaşmayı gösteren bir çalışma var. Başta aşı çalışmalarında kullanılan dağ gelinciği, kedi, köpek, domuz gibi hayvanlar araştırılıyor. Çalışmada, virüsün bilerek enfekte edilen bir kediden başka bir kediye bulaşabileceği gösteriliyor. Kimilerinde hafif hastalık yaptığını görmüşler. Fakat kedilerde virüs üst solunum yolunda kalıyor ve akciğerlere inmiyor. Ağır enfeksiyon yapmıyor. Sebebi virüsün tutunabilecekleri algaçların kedilerde daha az yaygın olması ve virüsün tutunamaması olabilir. Kedilerde solunum yoluyla bulaştığı ancak hafif seyrettiği biliniyor. Kedinin dışkısından da bulaştırıcı virüsün çıktığına dair kesin delil yok. Bronx’ta yapılan çalışmada ise virüsün hayvanat bahçesinde çalışan kişiden, kedigillerden yırtıcı hayvana bulaştığı kanıtlanmış. Bu çalışmalarla insandan hayvana geçiş gösteriliyor. İnsandan insana bulaşmaması için gösterdiğimiz özeni, evcil hayvanlarımıza bulaşmaması için de göstermeliyiz.”

‘EVCİL KEDİLERİ SOKAĞA ÇIKARMAYIN, TEMASINIZI KISITLAYIN’

Virüsü evcil hayvanlara bulaştırmama ile alakalı dikkatli olunması gerektiğini belirten Erensoy, “İnsanlardan hayvanlara virüs bulaşabiliyor. Virüs kedilere bulaştığında insanlarda olduğundan daha hafif seyrediyor. Hayvanlardan insan bulaştığına dair ise bir delil yok. Şu andaki verilerle de bu pek olası görünmüyor. Evcil kedilerin korunması gerekiyor. Virüsün kedilere bulaşmasını önlenmesi için kedileri dışarı çok çıkarmamak ve kendimizle de temasını kısıtlamak lüzumlu. Her zaman olduğu gibi el hijyeninde dikkat edilmeli” şeklinde konuştu.

‘MİKROBİYOLOJİ UZMANLARI GECE GÜNDÜZ ÇALIŞIYOR’

Bu zorlu süreçte laboratuvar tanıları ile uğraştıklarını anlatan Prof. Dr. Erensoy, “‘Covid-19’ sürecinde mikrobiyoloji uzmanları arkadaşlarımla gece gündüz, yoğun bir biçimde çalışıyoruz. Testler, test sayıları hakkında tüm tanı bize ait. Binlerce test çalışılıyor. Mikrobiyologlar hem virüsün niteliklerini hem de en doğru tanı nasıl konur biliyorlar. Koronavirüs sürecinde İzmir, İstanbul’a göre daha geride fakat olgu sayılarını hala takip ediyoruz. Yoğun bakımdaki arkadaşlar etkili çalışıyorlar. Yoğun bakımları ve hasta yataklarını iyi bir biçimde değerlendiriyorlar. İzmir’de olgular daha kontrol altında gidiyor. Acil servisteki arkadaşların hastaları ayıklaması mühim. Hastanelerde doğru biçimde hasta yataklarının ve hastaların sınıflandırılması ve uygun alanlara hızlı bir biçimde sevk edilmesi mühim. Şu anda vaziyet olabildiğince kontrol altında ancak sayıları izlememiz gerekiyor. Ne yazık ki İzmir’de de sağlık çalışanlarından enfekte olanlar, hasta olanlar ve kaybettiklerimiz var” şeklinde konuştu.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı