Koronavirüs her yaş grubundan çocuğu etkileyebilir uyarısı!

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Çetinkaya, "Kovid-19, yenidoğan döneminden itibaren tüm yaş grubundaki çocukları etkileyebileceğini ve hastalığa neden olabileceğini göstermektedir" dedi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Mensubu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Merih Çetinkaya, Kovid-19’un niteliklerinin yeni tanınmaya başlandığını, mevcut bilgilerin bu virüsün yenidoğan döneminden itibaren bütün yaş grubundaki çocukları etkileyebileceğini ve hastalığa neden olabileceğini gösterdiğini belirtti.

Prof. Dr. Çetinkaya, bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) çocuklar üstündeki etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Çocuklarda uzun senelerden beri görülen, sebebi tam bilinmeyen Kawasaki hastalığının son günlerde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Kovid-19 enfeksiyonu geçiren çocuklarda gözlendiğinin bildirildiğini aktaran Çetinkaya, hastalığın 5 yaşın altındaki çocukların vücutlarında küçük ve orta damarların tutulduğu ve ani başlayan bir problem olduğunu bildirdi.

Hastalığın en mühim belirtisinin en az 5 gün devam eden ateş olduğunu dile getiren Çetinkaya, öte yandan her iki gözde kızarıklık, dudakta çatlak, ağız içi ve dilde kızarıklık, bütün vücutta döküntü, el ve ayak uçlarında kızarıklık, şişlik ve soyulmalar ve boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi görülebildiğini anlattı.

Çetinkaya, ateşe ek olarak bu belirtilerden 4 tanesinin varlığı vaziyetinde Kawasaki tanısı konulduğunun altını çizerek hastalıkta en korkulan vaziyetin kalpteki koroner damarlarda genişleme olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Merih Çetinkaya, şu şekilde devam etti: “Çocuklarda uzun senelerden beri görülen, sebebi tam bilinmeyen Kawasaki hastalığının son günlerde başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Kovid-19 enfeksiyonu olan çocuklarda görüldüğü bildirilmiştir. Geçmiş senelerde özellikle erişkin hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan bazı koronavirüs türlerinin Kawasaki hastalığı gelişimini tetikleyebileceği bildirilmiştir. Mevsimsel olarak bu dönemde artış gözlenen Kawasaki hastalığının Kovid-19 enfeksiyonu ile beraber görülmesi söz konusu olabilir. Yani, mevcut bilgiler ışığında Kovid-19 enfeksiyonunun çocuklarda Kawasaki hastalığı yahut şok tablosuna yol açabileceği düşünülebilir. Fakat, bu düşüncenin tam olarak desteklendiği bilimsel deliller henüz yetersizdir.”

İTALYA’NIN BERGAMO BÖLGESİNDE 1 AYDA 10 ÇOCUĞA KAWASAKİ TANISI KONULDU

Çetinkaya, bilimsel incelemelere göre, İtalya’da en fazla Kovid-19 vakası ve ölümünün görüldüğü Bergamo bölgesinde 1 Ocak 2015 ile 17 Şubat 2020 arasındaki 5 senelik dönemde 19 çocuğa Kawasaki hastalığı tanısı konulurken, Kovid-19’un görülmeye başlandığı 18 Şubat ile 20 Mart 2020 arasındaki 1 aylık dönemde ise 10 çocuğun tanı aldığının bildirildiğini anlattı.

Prof. Dr. Çetinkaya, son 5 sene ile karşılaştırma yapıldığında Kovid-19 pandemisi esnasında Kawasaki hastalığı sıklığında 30 kat artış olduğu görüldüğüne dikkati çekerek, “En çarpıcı nokta ise geçmiş senelere göre hastalığın daha büyük çocuklarda görülmesi ve kalbin daha sık etkilenmesidir. Netice olarak 5 günden fazla ateşi olan ve Kovid-19 enfeksiyonu şüphesi olan çocuklarda Kawasaki yahut benzeri hastalık olabileceği hekimler ve aileler tarafından bilinmeli, çocuklar bu açıdan tetkik edilmelidir.” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan başka bir incelemeye ilişkin de bilgi veren Prof. Dr. Çetinkaya, “Nisan ayı ortasında İngiltere’nin güney doğu bölgesinde 8 çocukta Kawasaki hastalığının bütün belirtilerine uymayan fakat ciddi şok tablosuna neden olan bir hastalık tanımlanmıştır. Bu çocukların çoğunun erkek olduğu, öncesinde sağlıklı oldukları ve 4’ünün ailesinde Kovid-19 öyküsü olduğu bildirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Çetinkaya, çocukların genellikle solunum hakkında sıkıntısının olmadığı fakat ateş, döküntü, vücutta ağrı ve sindirim sistemi şikayetleriyle hastaneye başvurdukları ve hızla kötüleşerek yoğun bakım ihtiyacı gösterdiklerinin belirtildiğini aktararak, şunları kaydetti: “Bu çocuklardan iki tanesinin ilk Kovid-19 testleri olumsuz, ikinci testleri ise olumlu bulunmuştur. Testi olumlu olan çocuklardan birinin ise yaşamını yitirdiği ve bu tablonun Kawasaki hastalığı şok sendromuna benzer olduğu bildirilmiştir. Londra’da yalnızca bir hastanenin Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde aynı şikayetlerle başvuran 20’den fazla çocuk tedavi edilmiş, bunların da ortalama yarısında Kovid-19 testi olumlu bulunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde New York kentinde de benzer şikayetleri olan 100’ün üstünde çocuk vaka tanımlanmıştır. Netice olarak bu vaziyette başvuran hastalar için altta yatan nedenin Kovid-19 enfeksiyonu olabileceği düşünülerek bu çocuklarda Kovid-19 enfeksiyonu açısından tetkikler yapılmalıdır. Bütün bu bulgular şu ana kadar düşündüğümüzün dışında Kovid-19’un bazı çocuklarda daha ciddi seyredebileceğini göstermiştir.”

AİLELER COVID-19 İLE KAWASAKİ BELİRTİLERİNİ BİLMELİ

Prof. Dr. Merih Çetinkaya, Kovid-19’un çocuklar üstündeki etkilerine ilişkin de “Kovid-19, niteliklerini yeni tanımaya başladığımız bir virüs. Eldeki mevcut bilgiler yenidoğan döneminden itibaren bütün yaş grubundaki çocukları etkileyebileceğini ve hastalığa neden olabileceğini göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Erişkinlerle karşılaştırıldığında pek çok çocuğun bu hastalığı hiç belirti vermeden ya da çok daha hafif şikayetlerle ayakta geçirdiğinin bilindiğini ifade eden Çetinkaya, şunları kaydetti: “Altta yatan kronik hastalığı, bağışıklık sistemi yetersizliği olan çocuklarda daha ciddi seyredebileceği fakat sağlıklı çocukları da etkileyebileceği bilinmelidir. Yani çocuklar hem taşıyıcı olarak evdeki ve çevrelerindeki riskli kişiler için hastalık kaynağı olabilir hem de kendileri de ciddi hastalık tablosuna girebilir. Çocuklarda da erişkinlerdekine benzer biçimde ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı en sık belirtilerdir. Fakat bunlar olmadan hafif ateş, burun akıntısı, yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı, iştah azalması ile özellikle bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetler olduğunda Kovid-19 enfeksiyonundan şüphelenilmelidir. Aileler, bu belirtilerin varlığında mutlaka hastaneye başvurmalı ve hekim arkadaşlarımız da bu bulguları olan çocuklarda Kovid-19 ön tanısını düşünerek tanı için lüzumlu tetkikleri ve sürüntü testini gerçekleştirmelidir.”

Ailelerin izolasyon kurallarına uymaya devam etmesi gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, “Aileler Kovid-19 ya da Kawasaki hastalığının belirtilerini bilmeli ve çocuklarında bu şikayetler olduğunda mutlaka hekimlerine danışmaları yeterli olacaktır.” şeklinde konuştu.

Çetinkaya, sözlerini çocukluk çağının aşılarının önemini hatırlatarak tamamladı.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı