Koronavirüs hastaları trenle taşınacak!

İtalya’da son haftalarda Covid-19 vakalarının artması ve bazı bölgelerde hastane doluluk oranlarının kaygı verici seviyelere ulaşması üstüne bir “hastane tren” devreye sokuldu. “Covid treni”, hastanelerin dolduğu yerlerdeki ağır hastaları yatak kapasitesi müsait olan bölgelere taşımak için kullanılacak.
Takip et
Koronavirüs hastaları trenle taşınacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İtalya devlet demiryolları (Trenitalia), Lombardiya bölge yönetimi ve Sivil Savunma Departmanı’nın işbirliğiyle hazırlanan trende 21 yoğun bakım yatağı, akciğer ventilatörleri gibi tıbbi teçhizat bulunuyor. 2 lokomotif ve 8 vagondan oluşan trende 45 sağlık görevlisi ve teknik personelin görev yapması planlanıyor.

“Sağlık treni” olarak da anılan trenin Covid-19 hastalarını hızla başka bölgelere ya da yurtdışına taşımanın yanı sıra acil vaziyetlerde başlı başına bir hastane işlevi de görebileceği söyleniyor.

Tren kullanımda olmadığında, son günlerde bazı hastanelerin yoğun bakım servisleri doluluk sınırına yaklaşan Lombardiya bölgesindeki Milano şehrinde sabit kalacak.

İtalya’da salgından en ağır etkilenen bölge olan Lombardiya, geçen sene salgının ilk dönemlerinde hastane ve morglarında yer kalmadığı haberleriyle dünya gündemine gelmişti.

Koronavirüs hastaları trenle taşınacak!

CAN KAYBI 100 BİNİ GEÇTİ

İtalya’da yetkililerin açıklamalarına göre yayılma hızı yüksek varyantların da etkisiyle son haftalarda Covid-19 vakalarındaki artış endişe oluşturuyor.

Ülkede son olarak dün açıklanan verilere göre bir gün içinde 332 kişinin daha yaşamını kaybetmesiyle toplam can kaybı 100 bin 811’e yükseldi.

Toplam vaka sayısı da bir günde 22 bin 409 artarak 3 milyon 123 bin 368 oldu.

İtalya Sağlık Bakanı Roberto Speranza geçen hafta yaptığı açıklamada, “İngiliz varyantı” olarak bilinen ve bulaşıcılık kapasitesi yüksek olan virüs türünün ülkede en yaygın koronavirüs formu haline geldiğini belirtmişti.

Speranza, İngiliz, Brezilya ve Güney Afrika türleri gibi bazı “endişe veren” varyantların da etkisiyle salgın eğrisinin tekrardan yükselişte olduğuna dair kuvvetli işaretler belirlendiğini belirtmiş ve bu sebeple önlemlerin sıkı tutulması gerektiği uyarısı yapmıştı.

İLK KARANTİNADAN 1 SENE SONRA YENİ TEHDİTLER

Avrupa’da Covid-19 salgınının ilk belirlendiği ülke olan ve en ağır bilançolardan birini yaşayan İtalya’da, ilk olarak geçen sene 10 Mart’tan itibaren ülke genelinde sıkı “karantina önlemleri” uygulanmaya başlamıştı. Bir sene sonra mevcut önlemler o döneme göre nispeten hafifletilmiş olsa da ülkede halen gece sokağa çıkma yasağı ve risk seviyesine bağlı olarak bölgesel çapta tedbirler sürüyor.

Salgın eğrisinin son haftalarda endişe verici seviyelere ulaşması sebebiyle hükümetin yarın ek önlemler de açıklaması planlanıyor. Yeni önlemlerin özellikle hafta sonlarında ve Nisan başındaki Paskalya döneminde salgınla mücadeleyi olumsuz etkileyebilecek etkinliklere odaklanması bekleniyor.

İtalya’da Aralık sonunda başlayan aşı kampanyası, tedarik sıkıntıları gibi sebeplerle ilk beklentilere kıyasla yavaş ilerliyor. Ülkede bugüne kadar 6 milyon kişiye aşı yapıldı, fakat her iki doz aşıyı da olanların sayısı henüz 1,8 milyon seviyesinde.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza ise geçen hafta sonunda yaptığı açıklamada, ülkede bu yaz sonuna kadar isteyen herkese aşı yapılacağını iddia etti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.