Koronavirüs hastaları için GlaxoSmithKline şirketinden iyileştiren ilaç!

İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline (GSK), yeni bir ilacın yeni tip koronavirüste (Kovid-19) en riskli hastalarda hastaneye kabul ve ölüm oranlarını yüzde 85 oranında azalttığını duyurdu.
Takip et
Koronavirüs hastaları için GlaxoSmithKline şirketinden iyileştiren ilaç!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Firmadan yapılan açıklamaya göre, VIR-7831 isimi verilen ilaç, California merkezli Vir Biotechnology ile ortaklaşa geliştirildi.

ABD’DE ACİL VAZIYET KULLANIM İZNİ İSTENECEK

Kovid-19 bulaşması vaziyetinde hastaneye yatma riski yüksek olduğu düşünülen 583 hastanın katıldığı testlerde, monoklonal antikor tedavisine dayanan ilacın hafif ve orta vakalarda hastaneye yatış yahut ölümleri yüzde 85’e kadar azalttığı görüldü fakat bir yararı olmadığı için ağır vakalarda kullanılması durduruldu.

İlacın hem virüsün sağlıklı hücrelere girmesini engellediği hem de bağışıklık sisteminde halihazırda enfekte olmuş hücreleri temizlemesine yardım ettiği tespit edildi.

Firma, ABD’de acil vaziyet kullanım izni isteyeceğini, İngiltere’de de müracaat yapılabileceğini söyledi.

KANSER HASTALARI İÇİN ÖNEMLİ GÖRÜLÜYOR

GSK yetkilisi Dr. Hal Barron, ilacın hastalara böylesine bir yarar sağlamasından memnun olduklarını, VIR-7831’i mümkün olan en kısa zamanda sunmayı istediklerini kaydetti.

Monoklonal antikorlar, insanlara Kovid-19 bulaştığında vücudun doğal olarak ürettiği antikorların laboratuvarda çoğaltılmasıyla elde ediliyor. Son derece ümit verici bir tedavi olarak görülse de üretilmelerinin çok pahalı olması, yaygın kullanımını sınırlandırabilir.

İlaç, kanser hastaları gibi bağışıklık sistemleri zayıflamış kişiler için mühim görülüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.