Koronavirüs denizden bulaşmaz ama havuzda risk var!

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüsün denizden bulaşmadığını söyledi. Bulaşma riskinin havuzda daha çok olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın, "Havuzdaki klor düzeyinin belli miktarda tutulabilmesi bu riski azaltır ama örneğin sitelerin havuzlarında her gün ölçüm yapılması zor olabilir" dedi.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yurt genelinde deniz ve havuzlara giriş yasaklandı. Normalleşme süreci adımları ve son zamandaki artan hava sıcaklığıyla beraber koronavirüsün denizden yahut havuzdan bulaşıp bulaşmadığı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. AÜ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Mensubu Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, bu konuya açıklık getirdi. Koronavirüsün denizden bulaşmadığını açıklayan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, özellikle durgun suların risk taşıdığını anlattı.

“DURGUN SULAR RİSK TAŞIYABİLİR”

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, koronavirüs dolayısıyla sosyal mesafe kuralının her yerde çok mühim olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Yalçın, denizden çıktıktan sonra hemen kurulanılıp maske takılmasında fayda olduğunu söyledi. Koronavirüs bulaşma riskinin havuzlarda daha fazla olduğunu aktaran Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Hastalıklı ya da taşıyıcı bir kişi eş zamanlı olarak havuza girmişse, onun salgılarının bulaşmasından dolayı havuz suyunu yutarsak orada bir risk oluşuyor. Dolayısıyla deniz suyu oldukça güvenli ancak havuz suyu için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Dere, nehir gibi akan sularda oldukça fazla risk olacağını düşünmüyorum. Özellikle durgun sular risk taşıyabilir. Çünkü eş zamanlı olarak hastalıklı bireylerin bulunabileceğini söyleyebiliriz. Hastaların büyük bölümü belirti vermeden hastalığı geçiriyor. O sebeple bu kişilerin hastalığı yayma ihtimali oldukça yüksek” diyerek konuştu.

KLORLAMA DÜZENLİ OLURSA RİSK DÜŞEBİLİR

Havuzların temizliği ve klor ölçülerinin düzenli takip edilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yalçın, “Havuz suyunda risk var. Havuzdaki klor düzeyinin düzenli olarak belli bir miktarda tutulabilmesi bu riski azaltır ama örneğin sitelerin havuzlarında her gün ölçüm yapılması zor olabilir. Oteller günlük klorlama işlemlerini düzenli sağlayabilirse havuzdaki bulaşma riski düşebilir. Ama gene insanların en az birkaç metre uzaklıkta durması ve havuzdan sonra maske kullanması koşuluyla” diyerek konuştu.

“TEDBİRİ ELDEN BIRAKMAYIN”

Son olarak vatandaşlara uyarıda bulunan Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, “Koronavirüs başladığından beri kişisel hijyen el yıkamayı vurguladık. Hava sıcaklığının artmasıyla beraber koronavirüs etkinliğinin azalma olasılığı var ama tam tersi olarak nem oranının artması da negatif etkileyebiliyor. Tedbirleri asla elden bırakmadan günlük sosyal mesafeyi kullanarak maskeyi her yerde kullanmaya dikkat edip hayatımızın bir parçası olmasına dikkat etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı