Koronavirüs Delta varyantı dördüncü dalgaya sebep olabilir!

Uğur Şahin’in delta varyantının salgını canlandırabileceği yönündeki açıklamalarının sonrasında akıllara ‘Dördüncü dalga gelir mi?’ sorusu geldi. Delta varyantının Türkiye’de de görüldüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Vefik Arıca, “Dördüncü dalga gelebilir, yeni bir dalganın gelmemesi için aşıların tamamlanması gerekiyor.” şeklinde konuştu.
Takip et
Koronavirüs Delta varyantı dördüncü dalgaya sebep olabilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede sona yaklaşıldı fakat delta varyantı endişeye neden oldu. Delta varyantıyla alakalı Sabah’a açıklama yapan Prof. Dr. Vefik Arıca, “Hindistan’da görülen Kovid-19’un “Delta” varyantının, İngiltere varyantı olarak bilinen “Alfa” varyantından yüzde 60 daha bulaşıcı olduğu, hastaneye yatışları iki kat arttırdığı ve aşıya karşı daha dayanıklı olduğu ama aşıların bütün mutasyonlarda olduğu gibi Delta varyantına da etki ettiği tahmin ediliyor.” diye açıklamalarını şu şekilde sürdürdü;

“Normalleşmeye başlayan ilk ülkelerden biri olan İngiltere’de daha hızlı yayılan Delta varyantı Türkiye’de, Nisan 2021 sonunda 5 vakada belirlendiği açıklanmıştı. Fakat Türkiye’deki vakaların yüzde kaçının Delta varyantı kaynaklı olduğu şuan için bilinmiyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Hindistan kaynaklı Delta varyantı şuana kadar 65 ülkede görüldü.”

Delta varyantı hastaneye yatış oranını artırdı

Prof. Dr. Vefik Arıca, delta varyantında hastaneye yatış oranlarının arttığına dikkat çekerek “Delta varyantı özellikle İngiltere’de hastaneye yatışları toplamda 2 kat arttırdı. İngiltere Halk Sağlığı kurumunun açıklamasına göre yeni vakaların neredeyse büyük çoğunluğu Delta varyantı kaynaklı. Hastaneye müracaatlarda ve hastaneye yatırılan Covid-19 hastalarının sayısı haftalık yüzde 20 artış göstermiş vaziyette.” şeklinde konuştu.

Aşılar delta varyantına da etkili mi?

“Aşı, Delta varyantına karşı koruyor fakat aşının koruyuculuk oranını azaltıyor.” Diyen Prof. Dr. Vefik Arıca, şu şekilde devam etti; “Biontech aşısı iki dozdan sonra yüzde 93 yerine yüzde 88 oranında koruma sağlamaya devam ediyor. Astra Zeneca aşısı ise yüzde 66 değil, yüzde 60 oranında koruyuculuğunu sürdürüyor.”

“İngiltere’de de hakim virüs haline gelen Delta varyantının, soğuk algınlığına benzer belirtilere yol açabilmekle birlikte ölümcül neticelere neden olabiliyor.” diyen Prof. Dr. Vefik Arıca, delta varyantının belirtilerini şu şekilde sıraladı;

Baş ağrısı
Boğaz ağrısı
Ateş, titreme
Kas ağrıları
Karın ağrısı ve burun akıntısı
Genç yaştaki hastaların “ağır bir soğuk algınlığı geçiriyormuş gibi” hissedebiliyorlar.

Genç yaştakiler de özellikle soğuk algınlığı ile birlikte halsizlik, yorgunluk şikayetleri varsa evde kalmaları ve bir an önce PCR testi yatırmaları öneriliyor.

“İnsanlar belirti vermeden de hastalığı atlatabiliyorlar bu sebeple virüsü süper bulaştırabiliyorlar. Bu belirtileri gösterenlerin hemen Covid-19 testi olması gerekiyor. Bunun dışında delta varyantında pıhtılaşma bozuklukları, kangren, duyma kayıpları, mide-barsak hastalıklarında Hindistan bölgesinde artış olduğu gözlemleniyor.”

Prof. Dr. Vefik Arıca, “Net veriler olmamakla birlikte özellikle Hindistan da delta varyantının artmasıyla birlikte çocuklar dahil olmak üzere vücudun oksijen düzeylerinin azaldığı, kanda pıhtının arttığı ve bazı organlarda yetmezlik bulguları vererek kangrene dönüştüğüne dair bilgiler gelmeye başladı. Hücrelere az oksijen gittiğinde pıhtı mekanizması devreye giriyor ve kangren olayı ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Koronavirüs tedavisi görenler her gün en az bir defa…

“Koronavirüs tedavisi sırasında günde en az bir kere satürasyon cihazıyla vücudumuzun oksijen miktarını ölçmeliyiz, oksijen satürasyonu %92’nin altında ise mutlaka hastaneye başvurmalı ve oksijen takviyesi almalıyız.” Diyen Prof. Dr. Vefik Arıca, vücudun oksijen miktarını ölçen portatif oksijen satürasyon cihazlarının olduğunu ve el parmaklarından 20 saniyede herkesin kolaylıkla ölçüm yapabildiğini söyledi.

Toplumsal bağışıklığa eylül ayında geçeceğiz

Türkiye’nin birinci dalganın üçüncü zirvesini atlattığını söyleyen Prof. Dr. Vefik Arıca, “Dördüncü dalga gelebilir fakat dördüncü dalganın gelmemesi için üç mühim tedbiri hayatımızdan çıkarmamalıyız. Maske,mesafe ve hijyen mutlaka uymak kaydıyla hareketliliği azaltmalı, aşılamayı hızlandırmalı ve bağışıklık sistemimizi arttırmalıyız. Bu 3 kurala uyduğumuz taktirde, aşılama hızı bu hızda giderse Eylül ayında toplumsal bağışıklama gerçekleşecektir.” şeklinde konuştu

2021 aralık ayında…

“Dördüncü dalganın gelmemesi için Bayramdan önce ilk doz aşıların tamamlanması gerekiyor.

Eylül 2021’de toplumsal bağışıklanmaya ulaşmış olacağız.” Diyen Prof. Dr. Vefik Arıca, sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Üçüncü doz hatırlatma aşılarına Eylül ayında öncelik sağlık çalışanları olmak üzere başlanacaktır. Hatırlatma aşıları Aralık 2021’de tamamlanmış olacak. 2022 senesine ise pandemisiz bir başlangıç yapacağız”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.