Koronavirüs Delta mutasyonu Avrupa’yı sardı!

İlk olarak Hindistan’da görülen “Delta” varyantının, İngiltere’de en baskın tür haline geldiğinin duyurulmasının sonrasında, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, Delta mutasyonunun Avrupa’da ilerlediği konusunda uyarıda bulundu
Takip et
Koronavirüs Delta mutasyonu Avrupa’yı sardı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge düzenlediği basın toplantısında, Avrupa’da Covid-19’a karşı aşılamaların seviyesinin “bölgeyi yeni bir yükselmeden korumak için” yetersiz olduğu konusunda uyardı.

DSÖ verilerine göre, bugüne kadar Avrupa nüfusunun yüzde 30’u bir doz aşı uygulanırken, nüfusun yüzde 17’si ise tamamen aşılandı. Kluge, dünyanın öbür bölgelerine kıyasla oranların mühim olduğunu, fakat toplum bağışıklığı temin etmek için yetersiz olduğunu ekledi.

“BAĞIŞIKLIK İÇİN YOLUMUZ UZUN”

Ülkeleri hijyen ve mesafe tedbirlerini sürdürmeye ve yabancı ülkelere seyahati kısıtlamaya çağıran Kluge, “Toplum bağışıklığı için yetişkin nüfusun en az yüzde 80’inin aşılamak için yolumuz uzun” ifadelerini kullandı.

DELTA MUTASYONU AVRUPA’DA İLERLİYOR

Vaka ve can kayıplarında düşüş meydana gelmesine karşın Kluge, “Tehlikeden kurtulmaktan çok uzağız” ifadelerini kullanarak, Hindistan’da belirlenen Delta mutasyonu Avrupa’da ilerlediği konusunda uyardı.

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu da ilk olarak Hindistan’da görülen “Delta” varyantının, Alfa (İngiltere) varyantını geride bırakarak ülkede en baskın tür haline geldiğini duyurmuştu.

DSÖ Sözcüsü Jasarevic, Covid-19 salgınının geleceği ile ilgili DSÖ’in oynadığı rolü ve aşı erişimindeki eşitsizliği değerlendirerek “Salgın her yerde bitene kadar hiçbir yerde bitmeyecek. Aşılara erişimdeki şok edici küresel eşitsizlik, pandemiyi sona erdirmenin en büyük risklerinden biri olmaya devam ediyor” şeklinde konuştu. Küresel aşılamayı, ilk başta en zenginlerin erişebildiği ve fiyatın zamanla ama kademeli olarak düşerek en yoksulların faydalandığı ‘damlama etkisine’ (Trickle-down) benzeten Jasarevic “Damlama etkisiyle aşılama, ölümcül bir solunum virüsüyle savaşmak için etkili bir strateji değildir. Halk sağlığı tedbirleri ve aşılamanın (biri ya da diğeri değil) bir kombinasyonu ile yaşamları ve geçim kaynaklarını kurtarmak, pandemiden çıkmanın tek yoludur” ifadelerine yer vermişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.