Koronavirüs aşısını ilk kim olacak, aşı sırası nasıl yapılacak?

Dünyada 300 binden fazla can alan koronavirüsü yok etmek için en etkili yöntem olarak görülüyor. Halihazırda 100’den fazla aşı geliştirme çalışması var. Ancak muhtemel bir aşının tüm dünyada kullanıma sunulması için 6-18 arası takvimler veriliyor. Aşı bulma yarışının yanı sıra bulunduğunda önceliğin kimde olacağı da tartışma konusu. BBC Newsnight aşı tartışmaları ele aldı.

Dünyada 300 binden fazla can alan koronavirüsü yok etmek için en etkili taktik olarak görülüyor. Halihazırda 100’den fazla aşı geliştirme çalışması var. Fakat muhtemel bir aşının bütün dünyada kullanıma sunulması için 6-1 ay arası takvimler veriliyor.

Aşı geliştirme yarışının bir de başka boyutu var: Bulunursa aşıda öncelik kimin olacak sorusu gündemde. ABD Başkanı Donald Trump’ın “Aşı için para veriyorsam öncelik Amerika’nın olur” sözlerinin sonrasında Fransız Sanofi firması da ABD’ye öncelik vereceğini açıkladı.

Sanofi CEO’su Paul Hudson “ABD hükümetinin risk alıp firmaya yatırım yapması sebebiyle en büyük sipariş hakkına sahip olacağını” söylese de Fransa hükümetinden gelen tepkiler üstüne bu açıklamadan geri adım attı.

Avrupa Birliği ise geliştirilecek aşıya bütün ülkelerin eşit erişimi olması gerektiğini savunuyor. Mayıs ayı başında koronavirüs incelemelerini hızlandırmak üzere bir küresel bir video konferans düzenledi.

Zirvede 40 ülke ve kişi, aşı çalışmalarında kullanılmak üzere 8 milyar dolar bağış sözü verdi.

İngiltere’nin ev sahipliği yaptığı zirveye ABD ve Rusya katılmadı.

BBC’nin Newsnight programı aşı etrafında gündemini koruyan münakaşaları mercek altına aldı. Türkçe altyazılı olarak yayımlıyoruz.

Şirket öte yandan, testlere katılanların bağışıklık sistemlerinin gösterdiği tepkinin, virüs kapıp atlatanlarla benzer nitelikler gösterdiğini ifade etti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı