Koronavirüs aşısı olmayanlara kısıtlama geliyor!

TÜRKİYE koronavirüsle mücadele ederken, okulların açılacağı Eylül ayıyla alakalı planlar da belli olmaya başladı. Sonbaharda yeni kısıtlamalar yahut sokak yasakları düşünülmüyor, fakat kapalı mekanlara girişlerde test ve aşı mecburiyeti gelecek…
Takip et
Koronavirüs aşısı olmayanlara kısıtlama geliyor!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Okulların açılacağı Eylül ayının ikinci yarısında yaşama geçirilmesi planlanan önlemler masada. Buna göre sonbaharda yeni kısıtlamalar yahut sokak yasakları düşünülmüyor, fakat kapalı mekanlara girişlerde PCR testi mecburiyeti, aşılı-aşısız ayrımı gibi uygulamalar tartışılıyor.

Hükümet turizm sezonu boyunca genel pandemi tutumunda bir değişiklik yapmayacak. Eylül ayının ikinci yarısından sonra ‘kapalı mekan’ kuralları daha net ortaya çıkacak.

Ekim-Kasım aylarında sosyal alanların, okulların, kamu binalarının ve iş yerlerinin kapalı mekanlarının aşılı ve aşısızlar için nasıl kullanılacağına dair kurallar listelenecek.

Öncelik okulları açmak

Öncelik okulların açılmasında olacak. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı’nın yanı sıra, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun ortak görüşü oluştu. Üniversite için yapılan planlama ilk ve orta öğretim için de aynen uygulanacak.

Uzmanlar, öğretmenlerin çoğunluğunun aşı yaptırdığını, öğrencilerin büyük bölümünde risk bulunmadığını söyleyerek, yüz yüze eğitim konusunda tavrın net olduğunu belirttiler.

Üniversitelerdeki yüz yüze eğitim konusundaki hazırlıklar ise daha önceden başladı. Aşı yaptırmamış öğrenciler için PCR testi yahut online eğitim gibi seçeneklerin tartışıldığı konuşuluyor.

Koronavirüs aşısı olmayanlara kısıtlama geliyor!

Vakalara bakılacak

Yapılan değerlendirmelerde eylülün ikinci yarısından itibaren metropollere göçün tamamlanacağı, vaka artışının bu dönemde mühim olacağı söyleniyor. Okulların açılmasından önceki bu hareketliliğin sonucuna bakılacak.

Vaka sayısındaki değişiklik ve sağlık kuruluşlarının yoğun bakım ünitelerindeki doluluk oranlarına göre yeni değerlendirmeler yapılacak.

Kamuya test mecburiyeti

Okulların açılacağı tarihe kadar vaka sayısının 30 bini aşacağı ve dalgalanmanın vaziyetine göre planların revize edileceği söyleniyor.

3 milyon 300 bin kamu çalışanının kapalı mekan çalışma düzenine geçişi ardından uygulanacak kurallar da öte yandan tespit edilecek. Sosyal mekanlarda olduğu gibi bu çalışanlar için de ücretsiz PCR testinin mecburi tutulacağı ve bu testlerin 2 günde bir tekrarlanacağı ifade ediliyor.

Koronavirüs aşısı olmayanlara kısıtlama geliyor!

23 bin 731 yeni vaka
Türkiye’de son 24 saatte 245 bin 253 koronavirüs testi yapılırken, 23 bin 731 kişinin testi pozitif çıktı, 117 kişi yaşamını yitirdi. Dün iyileşenlerin sayısı ise 7 bin 365 oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.