Koronavirüs aşısı olmayanlara ek yasaklar gelebilir!

Türkiye’nin koronavirüs salgınıyla mücadelesinde yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Masadaki son formüllere bakıldığında aşılamanın önemi bir defa daha ortaya çıkıyor. Buna göre, pandeminin sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarısı için bazı tedbirler gündemde. İşte ayrıntılar…
Takip et
Koronavirüs aşısı olmayanlara ek yasaklar gelebilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Koronavirüs salgınının, sonbahar aylarına kadar kontrol altına alınması ve toplumun büyük bölümünün aşılanma planının yaşama geçirilmesi için bir dizi yeni karar almak gerekecek. Uzmanlar, “Aşı yavaşladı, açılma hızlandı. Bu Şekilde giderse sonbahar hedefini tutturmak zorlaşır” yorumu yapıyor.

DUYARSIZ GRUPLAR

Hızlı bir aşı kampanyasıyla sonbaharda toplumsal bağışıklığın yüzde 70’e ulaşması planının başarıyla uygulanabilmesi için bazı tedbirler alınacak.

Koronavirüs aşısı olmayanlara ek yasaklar gelebilir!

Yapılan değerlendirme toplantılarında, aşı randevularına ilginin azalmasının sebebi olarak, 40-50 yaş arasındaki orta yaş gruplarındaki aşı duyarsızlığı gösteriliyor. 18-35 yaş arasının ise hem kurallara uyum, hem de aşıya alaka açısından en duyarsız kitle olduğu söyleniyor.

‘FAZLA RAHATLADIK’

Yalnızca aşı kampanyası değil, Sağlık Bakanlığı’nın koordinasyonunda, karar vericiler ve sosyal bilimcilerle beraber toplumun aşı psikolojisini yönetmek için yeni kararlar alınması gerektiği de ifade ediliyor.

Özellikle, sonbahara kadar toplumun yüzde 70’inin bağışıklık kazanması gerektiği, aksi vaziyette bu oranın yüzde 50’de kalabileceği iddia ediliyor.

Uzmanlar, “Yani, kurallara uymayarak toplumu enfekte eden ile aşıya duyarsız olan aynı yaş grubu. Bir de ‘sonbaharda her şey bitecek, maskesiz dönem başlayacak’ gibi erken yayılan hava sebebiyle, fazla rahatlama yaşanmaya başladı” diyor.

AŞIDA POZİTİF AYRIMCILIK

Koronavirüs aşısına ilginin artmaması vaziyetinde, aşı yaptıranlara pozitif ayrımcılık uygulanması da planlar arasında bulunuyor. HES kodu olmayanların kamu binaları, bankalar ve AVM’lere alınmaması gibi, aşı yaptırmayanlara dönük sınırlamalar da tartışılmaya başlanacak.

Koronavirüs aşısı olmayanlara ek yasaklar gelebilir!

Aşıya erişimin yaygınlaşmasının sonrasında, aşı yaptırmayanların oranının yüksek olması vaziyetinde, sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser, hatta bazı kamu kurumları gibi yerlere aşı olmayanların girememesine ilişkin kuralların gündeme gelebileceği söyleniyor.

KRONİK HASTALIK LİSTESİ GENİŞLEDİ

Sağlık Bakanlığı, sağlık personelinin aşılanması tamamlandıktan sonra, kanser hastaları, bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar kullanan hastalar ile obezite problemi yaşayan vatandaşlar için aşı çalışmalarına başlamıştı.

Bakanlık ülkeye ulaşan BioNTech aşılarıyla beraber, kronik hastalıklara yenilerini eklerken aşılanacak vatandaş sayısını artırdı. Bu yeni kronik hastalıkların başında tansiyon, diyabet, ileri böbrek hastalıkları ve kalp hastalıkları da bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.