Koronavirüs aşısı olanların sayısı 30 milyonu buldu!

Türkiye’de koronavirüs aşısının birinci dozu uygulanan kişi sayısı 30 milyonu aştı
Takip et
Koronavirüs aşısı olanların sayısı 30 milyonu buldu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin dünyanın en hızlı aşılama programlarından birini yürüttüğüne işaret eden Sağlık Bakanı Koca, “Aşı olsun yeter, günde bir buçuk milyon aşı yapabiliriz dediğimde inanmayanlar vardı, canları sağ olsun. Devletimizin ve kuvvetli sağlık altyapımızın, kahraman sağlık çalışanlarımızın kuvvetine güvenin.” demişti.

Koca, yeni yaş gruplarına aşı sırasının ne zaman geleceği ve aşılamanın kaç yaşa kadar düşürüleceği yönündeki bir soruya şu cevabı verdi:

“Biz, özellikle şu dönemde hızla 18 yaş ve üstü olan vatandaşımızı aşılamak istiyoruz. Bunu ne kadar erken dönemde yapabilirsek, toplumsal bağışıklığı o kadar erken dönemde sağlamış olabileceğimizi ve ülkeye giriş olasılığı olan mutasyonlara karşı da erken dönemde önlem manasında bir çözüm olacağına inanıyoruz. O sebeple şu an 25 yaşa kadar biliyorsunuz inmiş oldu, 25 yaş ve üstü. Bugünden söyleyebilirim, cuma günü itibarıyla 18 yaşından gün almış tüm vatandaşlarımızı tanımlamış olacağız. Yani cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkes randevu alabilir olacak. Bizim hedefimiz, özellikle 18 yaş üzeri aşılanabilir olma vaziyeti olan, yani hastalığı geçirenleri düşürdüğümüzde nüfusun en az yüzde 70’inin, 55 milyona yakın vatandaşımızın Kurban Bayramı’na kadar en az bir doz aşılanmış olmasını temin etmek istiyoruz.”

Koca, “Maske kullanımı ne zaman kaldırılabilir?” sorusu üstüne, “Biz toplumsal bağışıklığın oluşmadığı bu dönemde, maskeyi halen o güvenlik çemberi içinde kullanmamız gerektiğini tekrar hatırlatmak istiyorum. Toplumsal bağışıklığın oluştuğu, en az yüzde 70 oranında aşılamanın olduğu dönemde maskelerden de artık kurtulabileceğimiz dönem olur diyerek düşünüyorum.” diyerek konuştu.

“55 milyona, en az 1 doz aşıyı yapmayı erken dönemde hedefliyoruz. Aşı açısından normalde 6 haftada yapıldığı için bu manada bir problem yok toplamda yalnızca BioNTech için her ay yaklaşık 30 milyon doz aşının geleceğini, 120 milyon olduğunu söylemek istiyorum. Sinovac ve Sputnik dışında yalnızca BioNTech’le baktığınızda bu sayıyı çok rahatlıkla 55 milyon, 110 milyon demek.

Kaldı ki biz şu ana kadar 28 milyon doz Sinovac yaptık, şu an elimizde 6 milyon daha Sinovac aşısı var ki, bu önümüzdeki 3-4 hafta içerisinde daha da artacağını biliyoruz ama onun dışında 34 milyonu siz 120’ye ilave etmiş olun hiç olmadığını varsayın 120 artı 34, 154 milyon yapar. Dolayısıyla bu manada 55 milyon, 110 milyon yapar, ilave sağlık çalışanlarımız ve 65 yaş üzeri kişileri de düşündüğümüzde olabilecek ilave en fazla 10 milyon doz gelmiş olur. Yani elimizde bu manada yeterince dozun olduğunu söylemek istiyorum.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.