Koronavirüs aşısı olanlar karantinaya alınmayacak!

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerin, 3 ay içindeki riskli temaslarında karantinaya girmeyeceklerini duyurdu.
Takip et
Koronavirüs aşısı olanlar karantinaya alınmayacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı tarafından, ‘Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’ güncellendi. Söz konusu rehberde aşılama sonrası süreç ile ilgili bilgiler eklendi.

Rehberde konuyla alakalı şu ifadeler yer aldı:

KARANTİNAYA GEREK YOK

“Daha önce laboratuvarda doğrulanmış SARS-CoV 2 enfeksiyonu geçiren yahut iki doz aşı yaptırıp son dozdan sonra 14 gün süre geçmiş olan kişilerde, hastalık başlangıcı yahut aşılama sonrası üç ay içindeki riskli temaslarında (Güney Afrika yahut Brezilya varyantı belirlenen vakalar hariç) karantina gerekmez.

Fakat, bakım evinde çalışmak yahut yaşlı aile mensuplarına bakmak gibi mesleki faaliyetleri riskli gruplarla yakın ilişki gerektirenler ile Güney Afrika yahut Brezilya varyantı belirlenen vakalar ile temaslı olanlara Sağlık Bakanlığı kurallarına göre karantina uygulanır.”

Koronavirüs aşısı olanlar karantinaya alınmayacak!

MUTANT VİRÜS TEMASLISINA TEST MECBURI

Rehberde, Güney Afrika (501Y.V2 yahut B.1.351); ve Brezilya (P1) Varyant suş ile enfekte kesin vaka temaslılarının karantina süreleri en az 10 gün olduğu söylenerek bu sürenin sonunda PCR negatifliği gösterilerek karantinanın sona erdirilmesi gerektiği vurgulandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.