Koronavirüs aşılaması İstanbul’da yaşlılar için yüzde 50’yi geçemedi!

Sağlık çalışanlarının sonrasında eczacılar, 80-75 ve son olarak 65 yaş üzeri vatandaşlar aşılanmaya başlandı. Fakat son zamanda aşı randevusu almakta sıkıntı meydana geliyor. Bazıları de ihmalden aşı için tereddüt edip randevu almıyor. Bu Şekilde olunca da İstanbul’da bu yaş gruplarında aşılama yüzde 50 civarında kaldı.
Takip et
Koronavirüs aşılaması İstanbul’da yaşlılar için yüzde 50’yi geçemedi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bilim Kurulu’nun önerdiği takvim doğrultusunda CoronaVac aşılarının uygulaması yoğunluklu olarak hastane ve aile sağlığı merkezlerinde devam ediyor. Bu süreçte görev alan hekimler, başlıca sıkıntının randevu yaratmak ve yaşlılar için randevu almaktan kaçınan, ihmal eden çocukları-yakınlarından kaynaklı olabileceğini belirtiyor. Hürriyet yazarı Fulya Soybaş, genel fotoğrafı görebilmek için İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kutbettin Demir’le görüştü.

Dr. Kudbettin Demir İstanbul’da 65+ yaş grubunda aşılamanın yüzde 50 ve biraz üstü civarda kaldığını söyleyerek “İzlenim ve duyumlarımız bu yönde. Oysa hedef yüzde yüz olmalı. Bunda randevu alma sorunlarının etkisi var mıdır? Vardır. Yaşlılarımızın yakınlarının ihmalkârlıkları söz konusu. İhmalkârlıktan da öte, gençlerde aşıya karşı bir tereddüt, kararsızlığın da etkisi var. Bu durumlarla karşılaşıyoruz. Oysa aşılama inanın çok mühim. Faz 3 çalışmalarının neticeleri da açıklandı. Aşının ne kadar etkili olduğu ortada” diyor.

Mobil aşılama sistemi

Peki İSTAHED Başkanı Dr. Demir’in problemin çözümü için önerisi ne? Şu Şekilde özetliyor: “Sağlık Bakanlığı bu konuda daha aktif bir çalışma yaparsa gerçekten çok faydalı olur. Sosyal medyadansa, daha kolay ulaşılabilir olması açısından, TV aracılığıyla net mesajlar verilebilir, bilgilendirme yapılabilir. Evde bakım birimlerinin, belki personel sayılarını arttırarak, daha aktif çalışması, gerekirse mobil aşılama merkezleri kurularak mahallelerde aşılamaya başlanması ile problem bir nebze çözülebilir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.