Koronavirüs aşı sıralamasında kimler var, aşı sırası ne zaman gelir?

Koronavirüs salgınında aşılama takviminde birinci aşamanın sonuna gelindi. İkinci aşamada bazı bakanlıkların personelleri ile 50-64 yaşlarındaki vatandaşlar aşılama programına dahil edilecek.
Takip et
Koronavirüs aşı sıralamasında kimler var, aşı sırası ne zaman gelir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sağlık Bakanlığı’nın aşılama takviminde birinci aşamada sona gelinirken, ikinci aşama için hazırlıklar yapılıyor. “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” takvimine göre uygulanan toplumsal aşılamada, ilk aşamada sağlık ve eczane çalışanları, yaşlı ve engelliler, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve burada görev yapanlar ile 65 yaş üstündeki kişilere CoronaVac aşısı yapıldı.

İKİNCİ AŞAMADA KİMLER AŞI OLACAK?

Takvimde ikinci aşamaya geçilmesiyle, hizmetin sürdürülebilmesi için öncelikli sektörlerdeki ve 50-64 yaş grubundaki bireyler aşılanacak.

Çin’den 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye getirilen CoronaVac aşısına, 14 gün süren analizlerin sonrasında 13 Ocak 2021’de “Acil Kullanım Onayı” verildi. Aynı gün Ankara Şehir Hastanesinde, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu mensupları aşının ilk dozunu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 14 Ocak’ta Ankara Şehir Hastanesine gelerek aşısını yaptırdı.

Aşıların, uygun koşulları taşıyanlara öncelik sırasının tespit edildiği “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” doğrultusunda, 14 Ocak’ta ilk olarak sağlık çalışanları aşılanmaya başladı. Sonrasında öbür grupların aşılanması aşamasına geçildi. Bu kapsamda, 19 Ocak’ta huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlar ile onların bakımından sorumlu kişilerin yanı sıra 90 yaş ve üstündekiler evlerinde aşılandı.

Bilim Kurulunun değerlendirmesi ardından 21 Ocak’ta 85 yaş ve üstündeki vatandaşlar da evlerinde aşılanmaya başlandı.

Öte yandan, 21 Ocak’ta eczane ve ecza deposu çalışanları ile eczacılık fakültelerinin stajyer öğrencilerinden isteyenler aşının ilk dozunu oldu.

Program dahilinde 25 Ocak itibarıyla 80 yaş ve üstü, 27 Ocak’tan itibaren de 75 yaş ve üstündeki vatandaşlar, sağlık kuruluşlarından randevularını alarak aşılarını yaptırdı.

Sağlık çalışanlarına ilk doz sonrası 28 günün tamamlanmasını takiben 11 Şubat’ta CoronaVac aşısının ikinci doz uygulaması gerçekleştirildi.

Yeni tip koronavirüsle mücadele sürecindeki aşılama kapsamında 11 Şubat’ta 70 yaş üstü için ilk doz aşıların uygulanmasına başlandı.

ÖĞRETMENLERİN AŞILAMASI BUGÜN BAŞLADI

Aşılama, 65 yaş üstündeki kişilere de 12 Şubat’ta yapılmaya başlandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımla, 65 yaş üstü vatandaşların 60 yaş üstü eşlerinin de aşı olabileceğini duyurdu.

Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda, kritik kamu hizmetlerinin aksamadan sürdürülebilmesinin sağlanması ve topluma örnek olunması maksadıyla Bakan Koca’nın davetinin sonrasında, başta kabine mensupları olmak üzere üst düzey devlet yöneticileri aşılanmaya başladı.

Öğretmenlerde de özellikle yüz yüze eğitime geçilecek sınıflar için aşılama bugün başladı.

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nda yer verilen tabloya göre, saat 11.00 itibarıyla, birinci doz uygulanan kişi sayısı 6 milyon 327 bin 250, ikinci doz uygulanan kişi sayısı 1 milyon 255 bin 188 oldu. Toplam yapılan aşı sayısı 7 milyon 582 bin 438 olarak kayıtlara geçti.

TAKVİMDE YENİ AŞAMA

Aşılama “Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi” doğrultusunda tespit edilen takvime göre ilerleyecek.

Aşı takviminin ikinci aşamasının A grubunda, hizmetlerin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerin çalışanları yer alacak.

Bu kapsamda Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim sektörü (öğretmenler ve öğretim mensupları), gıda sektörü (SGK kayıtlarına göre) çalışanları (fırın, yemek fabrikaları, gıda imalathaneleri, ambalajlanmış su üreticileri gibi), taşımacılık (SGK kayıtlarına göre) sektöründe çalışanlar bulunuyor.

Takvime göre, 50-64 yaşlarındaki bireyler de ikinci aşamada Kovid-19 aşısı olacak.

Üçüncü aşamada ise öncelikle kronik hastalığı bulunanlara aşı yapılacak. Bu kişilerden ilk olarak 40-49 yaşındakiler aşılanırken, bunu 30-39 ve 18-29 yaş grubu takip edecek.

Dördüncü aşamada ise sırası geldiği halde zamanında yaptırmayanlar aşılanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.