Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Koronavirüsün merkez üssü ABD'de virüsle alakalı çalışmalar devam ederken, korkutan bir haber geldi. Yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) 14 ayrı mutasyonunun görüldüğü belirtildi. Bunlardan 'Spike D614G' adı verilen mutasyonun, en hızlı ve en ölümcül koronavirüs olduğu söyleniyor.

ABD’de Los Alamos National Laboratuvarı’ndan uzmanlar, yeni tip koronavirüsün evrimleşmiş “ölümcül” bir türünün yayılmaya başladığını açıkladı. Uzmanlar, yayınladıkları raporda, ABD’de virüsün 14 ayrı mutasyonunun keşfedildiğini, bunlardan “Spike D614G” isimli olanın çok daha tehlikeli olduğunu ve bu halinin daha hızlı bulaşmasının yanı sıra, insanların hastalığa ikinci defa yakalanma olasılığını de artırıyor olabileceğini belirtti.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, 6 bini aşkın koronavirüsü genetik verisinin bilgisayarda analizine dayanıyor. Analiz, tekrar tekrar denendi ve her seferinde yeni korona virüsünün daha baskın hale gelmeye başladığı neticesi çıktı.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Spike D614G Bilim insanları, Spike D614G’nin, Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan orijinal suştan çok daha bulaşıcı ve öldürücü olduğu söyleyerek, insan akciğer hücreleri üstündeki reseptörlere daha kolay bağlanabildiğini, hatta insan vücudunun virüse geliştirdiği antikorları atlatabileceğini vurguladı. Henüz hakem değerlendirmesinden geçmeden “BioRxiv” isimli internet sitesinde yayınlanan 33 sayfalık rapora göre, koronavirüsün bu yeni türü ilk olarak geçen şubat ayında Avrupa’da gün yüzüne çıktı, hızla ABD’nin doğu sahillerine ulaştı ve mart ayı ortalarından bu yana dünyada en yaygın olan koronavirüs versiyonu haline geldi.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Bilim insanları, virüsün yüzeyindeki dikensi proteinleri etkileyen “Spike D614G” sebebiyle yapılan aşı ve tedavi çalışmalarının etkili olmayabileceği ile alakalı da bilim dünyasına uyarıda bulundu. Kapsamlı aşı ve tedavi çalışmalarına katılan bilim insanları Los Ageles Times’a, virüsün her sene yeni bir aşı gerektiren grip virüsünde olduğu gibi mutasyona uğramamasını umduklarını söyledi

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

İlk görüldüğü yer Los Alamos araştırmasıkoronavirüsün yeni damarının ilk nerelerde ortaya çıktığı ve nasıl yayıldığı ile alakalı bölge bölge detaylandırma da yapıldı. Incelemeye göre, İtalya’da virüsün bu mutasyonunun şubatın son haftasında neredeyse virüsün ilk versiyonuyla eş zamanlı olarak ilk gün yüzüne çıktı. Şubatın son günlerinde virüsün yeni türü Washington Eyaleti’nde ilk defa görüldü. Ama mart ayının 15’ine gelindiğinde burada en çok görülen tür haline geldi. New York’ta virüsün ilk türü mart ortalarında gün yüzüne çıktı fakat yeni mutasyon bir kaç gün içinde eyalete yayıldı. Los Alamos incelemesine göre virüs, peş peşe değişiklik geçirmeye devam edebilir ve bu iyi izlenmez ise aşıların etkisi sınırlı olabilir.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Almanya’da eyaletlerdeki ekonomi bakanları ülke genelinde restoran ve birahanelerin 9 Mayıs’tan başlayarak 22 Mayıs’a kadar ülke genelinde aşamalı olarak açılmasına karar verdi. Kararın Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından da onaylandığı söylendi. Restoran ve birahanelerin açılması sıkı kurallara bağlandı. İşletmeler açılmadan önce hijyen ve sosyal mesafe şartları yerine getirilmek mecburiyetinde.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Almanya’da salgına karşı ülke genelinde 22 Mart’ta alınan tedbirlerin eyaletler arasında koordinasyon sağlanmadan gevşetilmeye başlanması birçok siyasetçi tarafından eleştirilmişti. Berlin Eyaleti’nin Başbakanı Michael Müller, henüz salgının üstesinden gelinmediğini, bu sebeple bazı eyaletlerin şimdiden tedbirleri gevşeteceklerini açıklamalarını endişeyle karşıladığını söylemişti.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Kovid-19 hastalığının henüz kesin bir tedavisi ve aşısı bulunmuyor. Virüsün hızlı yayılmasını önlemek için uzun bir müddet sosyal mesafeye dikkat etmemiz gerekecek. Hollanda’nın Amsterdam şehrinde bir restoran 1.5 metrelik kabinlerde müşterilerini ağırlamaya başladı. Fransız tarzı özel odalardan ilham alınarak dizayn edilen restoran, pandemiyle meydana gelecek yeni dönem için de ilham olabilir.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Küresel salgın 2019’da başladı Küresel salgına yol açan Kovid-19 salgının dünya genelinde 2019 sonlarında yayılmaya başladığı belirlendi. İngiltere’deki University College London’a bağlı Genetik Enstitüsü’nün incelemesi, SARS-CoV-2 isimli virüsün farklı ülkelerdeki alt türlerini (mutasyonlarını) inceledi. Incelemede, dünya çapından bilim insanlarının birbirleriyle veri paylaşımı için kullandığı veritabanındaki virüs sekansları üstünde genetik analiz yapıldı.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

7600’den fazla hastadan alınmış virüs örneklerini mutasyonları üstünden inceleyen araştırmacılar, virüsün farklı alt türlerinin 2019 sonlarından bu yana farklı ülkelerde görülmekte olduğu sonucuna vardı. Bu netice, virüsün ve yol açtığı Kovid-19 hastalığının ilk defa belirlenmesinden daha önce insanlar arasında dolaşımda olduğunu gösterdi.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

‘Aylar önce vardı’ Araştırma ekibinden genetik uzmanı Francois Balloux, inceledikleri örneklerin 2019 sonunda “ortak bir ata”dan gelen farklı alt türler olduğunu belirtti. CNN’e konuşan Balloux, virüsün yarasalardan insanlara sıçramasının geçen senenin sonlarında gerçekleştiği ile alakalı çok, çok emin olduklarını belirtti. Araştırma, virüsün Avrupa, ABD ve öbür ülkelerde insanları ilk resmi vakaların belirlendiği ocak ve şubat aylarından haftalar, belki aylar önce enfekte ettiğine dair şüpheler ile alakalı genetik deliller da belirlendi. Araştırmacılar, virüsün mutasyona uğramasının illa ki korkutucu bir vaziyet olmadığını da vurguladı. Balloux, “Şu an SARS-CoV-2’nin daha az yahut daha çok ölümcül ve bulaşıcı hale gelip gelmediğini söyleyemeyiz” şeklinde konuştu.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Kovid-19 salgının merkez üssü Çin’in Vuhan şehrinde, ocak ayından bu yana kapalı olan okullar kademeli olarak açılmaya başlandı. Haftalar süren karantina tedbirlerinin 8 Nisan’da hafifletildiği şehirde, 58 bin öğrenci eğitime kaldığı yerden devam edecek. 121 eğitim kurumunda eğitime kaldıkları yerden devam eden öğrencilerin maske takmaları mecburi kılındı. Bazı okullar sınıflarını küçülttü. Öğrencilerin ateşleri hem sınıfta hem de okul girişinde ölçüldü.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Ekvador’da yalnızca 744 üyeli yerli bir Amazon kabilesi olan Siekopai’de, iki yaşlı mensubunun koronavirüsten öldüğünden şüphelenildikten sonra 15 kişinin Kovid-19 testi olumlu çıktı. Vakalar, ülkedeki 11 millete ait 500 bin yerli halkı alarma geçirdi çünkü öbür bir toplulukta da bir düzine vaka belirlendi. Siekopai’nin lideri Justino Piaguaje, “19. yüzyılda zaten bu tür hastalıkların kurbanlarıydık. Bugün, tarihin kendisini tekrar ettiğini görmek istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Koronavirüs artık çok daha tehlikeli, Virüs mutasyona uğradı!

Almanya’da Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu biyoteknoloji firması BioNTech, Amerikan Pfizer ilaç şirketi ile geliştirdiği “BNT162” isimli potansiyel aşının klinik denemelerine Almanya’da başlamıştı. Pfizer’dan dün yapılan açıklamada, aşı adayının ABD’de Marland ve New York üniversitesi tıp fakültelerindeki deneklerde test edilmeye başladığı duyuruldu. Açıklamada, ABD’de ilk aşamada 18-55 yaşları ile 65-85 yaşları olmak üzere iki kategoride 360 sağlıklı insana uygulanacağı ifade edildi.

Haber Etiketleri

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı