adplus-dvertising

Koronavirüs 3. doz aşısı üreticilere servet kazandıracak!

ABD Covid-19’la mücadele kapsamında ‘hatırlatma dozu’ olarak anılan üçüncü doza onay verirse, Pfizer/BioNTech ve Moderna gibi aşı üreticileri kasalarına milyarlarca dolar daha koyacak.
Takip et
Koronavirüs 3. doz aşısı üreticilere servet kazandıracak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri, 65 yaş üzeri Amerikalılar ile sağlıkları ve meslekleri sebebiyle Covid-19’a yakalanma riski yüksek olan milyonlarca genç için üçüncü doz aşıya onay verdi.

Koronavirüs aşısı üreticilerinden Moderna firmasının tahmini 2022 gelirleri, ABD Başkanı Joe Biden’ın Ağustos ortasında Hatırlatma Dozu planı açıklamasının sonrasında yüzde 35 yükseldi. Fakat Moderna’nın üçüncü doz aşısı henüz onay almış değil.

26 MİLYAR DOLAR KAZANACAKLAR

Finans şirketi Morningstar analizcisi Karen Andersen’ın hesaplarına göre; hatırlatma aşısına aşağı yukarı bütün Amerikalılar için onay çıkması halinde, yalnızca bu dozun gelecek sene Amerikan Pfizer ile Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin ortağı olduğu BioNTech firmalarına küresel satışlardan 26 milyar Dolar getirecek.

Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezleri, Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü dozu 65 yaş üzeri Amerikalılar için onaylamıştı. 18-64 yaş arası için ise bakımevleri gibi uzun süre geçirilen yerlerde görev yapanlar ile obezite, diyabet, kalp, kanser hastalığı olan ve geçmişte ya da hâlen sigara kullananlar için de olur verilmişti.

Pfizer/BioNTech aşısının üçüncü dozu, ikinci dozdan en az altı oy sonra uygulanabilecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.