Korona virüsü tespit edebilen maske

Dünyanın her yerinde yaklaşık 83 bin kişi COVID-19, yani koronavirüsle sarsıldı. Ülkemizde ve tüm dünyada tehlike ve beraberinde endişe sürerken bilim insanları, koronavirüsü sadece birkaç saat içinde tespit edebilen iki bin poundluk cihazı test ediyor.

Leicester Üniversitesi araştırmacıları, koronavirüsü yarım günde tespit edebilen bir maske üzerinde çalışıyor. Testlerine başlanan iki poundluk cihazın tüberkülozu tespit edebildiği çoktan kanıtlandı.

Ölümcül hastalığın teşhisini kolaylaştıracak maske takıldığında nefes damlacıklarını emiyor. Bakteriyel veya viral enfeksiyon olup olmadığını anlamak için laboratuvarda test ediliyor ve sonucun çıkması sadece birkaç saat alıyor. Mevcut koronavirüs testlerinin sonuçlanması 48 saate kadar sürebiliyor.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, maskenin gerçek COVID-19 hastalarında test edilmesi için en az iki ayın gerektiğini söylüyor. Ancak bir solunum hastalığı olduğu için işe yarayacağından çok ümitli.

Şimdiye dek sadece tüberküloz hastalarında denenen maskeler ölümcül hastalığı %90 oranında doğru tespit etti. Araştırmacılar tüm dünyada 3 bine yakın kişinin ölümüne sebep olan koronavirüste de aynı şekilde işe yarayacağını düşünüyor.

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı