Koral Sistemi Barış Pınarı Harekatı’nda Devrede! Koral Nedir

Barış Pınarı Harekatı’nın başlaması ile bölgede iletişim tamamen kesilmişti. Bunun sebebinin Koral sistemi olduğu öğrenildi. Peki Koral sistemi nedir?

Fırat’ın doğusuna dönük gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekatı saat 16.00’da başladı. Operasyon saatinde bölgede bütün iletişim sistemleri devre dışı kaldı.

Terör örgütünün bölgede gerçekleştirdiği tuzaklamalara dönük Koral’ın devreye alındığı bildiriliyor.

KORAL SİSTEMİ NEDİR?

Koral, askeri araçlara takılan ve geniş frekans bandında vazife yapabilen bir radar sistemi. Milli ve yerli sistem olan Koral, radarları kör etmek, iletişimi engellemek ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırmak için yapıldı. Koral, bir elektronik destek aracı ve 4 elektronik taarruz aracından meydana geliyor. Elektronik destek aracı, hedefi çok sıkı bir biçimde izleyip hangi bantta yayın yaptığını tespit etmesinin ardından o banttaki elektronik taarruz aracına lazım olan bilgileri veriyor. Ve hedef, elektronik taarruz aracı tarafından hedef işlevini yapamayacak duruma getiriliyor. Yerli hava savunma sistemi Koral, Suriye sınır hattına gönderilerek aktif duruma getirilmişti. Sistemin menzilinin yaklaşık 200 kilometre olduğu kaydediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı