Kopyala-yapıştır’ın mucidi hayatını kaybetti

Silikon Vadisi'nin ünlü yatırımcılarından aynı zamanda Copy Paste kısa yolunun yaratıcısı Larry Tesler, hayatını kaybetti. Modsuz bilgisayarların temelini atan insanlardan birisi olarak da bilinen bilimci Larry Tesler, 74 yaşında hayata veda etmesi tüm sevenlerini yasa boğdu.
Takip et
Kopyala-yapıştır’ın mucidi hayatını kaybetti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Silikon Vadisi’nin en ünlü teknoloji figürleri arasında yer alan Larry Tesler 74 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1980-1997 yılları arasında Apple’da çalışan Tesler kes, kopyala ve yapıştır’ı (ctrl+x, ctrl+c, ctrl+v) bulan insan olarak biliniyordu.

Cult of Mac’te yer alan habere göre Tesler aynı zamanda Apple’a büyük başarı sağlayan Lisa işletme sisteminin de kurucuları arasındaydı. 1945 yılında New York’ta doğan Tesler Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Xerox’ta çalışmıştı. Tesler ile Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın yolları Jobs’ın Xerox’a yaptığı bir ziyarette kesişmişti.

Jobs bu ziyarette mouse’u (fare) görmüş ve cihazı bilgisayarlarda uygulamaya karar vermişti. Aynı zamanda Jobs burada grafik arayüzlü işletim sistemlerine ilişkin de bilgi almış ve bunu Apple bilgisayarlarında geliştirerek uygulamıştı.

ABD’li Larry Tesler 1945 yılında New York şehrinde doğdu ve eğitimini burada tamamladıktan sonra Tesler, 1960’lı yıllarda Stanford Üniversitesi’ne gitti. Eğitimini aldığı bilgisayar bilimi alanında birçok firmada üst düzey görevlerde bulunan ve bilgisayara bir çok alanlar kazandıran Tesler, Apple bünyesinde çalıştı. Xerox, Amazon ve Yahoo! gibi firmalarda da üst düzey görevlerde bulunan Tesler’in kullanıcılara kazandırdığı en kullanışlı kısayol ‘kes, kopyala, yapıştır’ (Copy Paste) oldu. Modsuz bilgisayarların temelini atan insanlardan birisi olarak da bilinen bilimci Larry Tesler, 74 yaşında hayata veda etmesi tüm sevenlerini yasa boğdu.

Xerox, Amazon ve Yahoo! gibi firmalarda da üst düzey görevlerde bulunan Tesler’in kullanıcılara kazandırdığı en kullanışlı kısayol ‘kes, kopyala, yapıştır’ (Copy Paste) oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.