Kooperatiften ev alma dönemi yeniden başladı!

1980’li senelerde oluşturduğu mağdurlarla da hafızalarda yer verilen yapı kooperatifleri küllerinden doğuyor. Artan fiyatlar sebebiyle ev almakta zorlanan vatandaşlar tekrardan kooperatiflerin yolunu tutuyor. İlk 5 ayda kurulan 603 kooperatifin 232’si yapı kooperatifi. Uzmanlar bu modelde süreci dikkatli yöneterek, mağdur olmadan ev sahibi olunacağını söylüyor.
Takip et
Kooperatiften ev alma dönemi yeniden başladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

1980’li senelerde ev sahibi olmak için başvurulan kooperatif modeli, o dönem meydana gelen problemler sebebiyle hafızalarda olumsuz yer etti. Ardından yap-sat modelinin yaygınlaşması ile kooperatiflere alaka azaldı. Bugünlerde ise bu model tekrardan popüler hale gelmiş vaziyette. Arsa fiyatlarının yükselmesi ve artan inşaat maliyetleri ile konut fiyatları ulaşılabilir olmaktan uzaklaşınca yapı kooperatifleri sayısı artış gösterdi.

İNŞAAT İLK ESNADA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerine göre, bu senenin mayıs ayında 62 kooperatif kuruldu. Mayısta kurulan kooperatiflerin faaliyet alanlarına bakıldığında, inşaat alanındakiler başı çekti. Bu ayda söz konusu alanda 26 kooperatif kuruldu. Senenin 5 aylık dönemine bakıldığında ise ülke genelinde 603 kooperatif kuruldu. Söz konusu süreçte ilk sırayı 232 kooperatifle konut yapı sektörü aldı.

ASTRONOMİK BOYUTA GELDİ

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, ülke genelinde 2006 ardından mühim ölçüde toplu konut projesi yapıldığını, 2012 senesinde çıkarılan Kentsel Dönüşüm Kanunu ile de 2018 başlarına kadar gayrimenkul sektörünün ciddi bir ivme gösterdiğini belirtti.

İLK MODEL KOOPERATİF

2020 senesi ve ardından ciddi biçimde iki modelin kuvvetlendiğini söyleyen Kiraz şunları belirtti: “İlk model yapı kooperatifi kurmak. Maalesef kötü anıları da fazlaca biriktirmiş ‘kooperatifzede’ kavramının da oluşmasına yol açan bu modelin 2020 sonrası hızla tekrardan geliştiğine şahit oluyoruz. Yapı kooperatifi kurmak çok zor değil. 7 kişi bir araya gelerek bu kooperatifi kurabiliyor. Kooperatif modeli ile inşaatın yükleniciye bedel karşılığı yaptırılması ve ardından ‘zede’ olmadan tapu sahibi olunması mümkün.”

ORTAK ARSA ALIMI

Avukat Kiraz’ın bahsettiği ikinci model ise beraber arsa satın alınması. Bu model ile kooperatif gibi tüzel kişiliği olan bir yapı kurmadan ve o sisteme hiç girmeden insanlar bir araya gelerek bir taşınmazı müşterek mülkiyete tabi olarak satın alıyor, toplu olarak gene inşaat yapımı ve mülk edinme süreci işletilebiliyor. Ortak arsa alımında yeni dönemde risklerin de bertaraf edildiğini belirten Kiraz, “Söz gelimi 20 kişi bir araya geldik ve 20 dönüm arsa aldık. Teknik bir uzman kroki çiziyor ve her kişinin yeri tapuya tescil ediliyor. Burada ‘amaca özgüleme sözleşmesi’ yapıldığı için alıcı için riskler ortadan kalkıyor. Özel parselizasyon yapılıyor, hissedarlardan birisi çıkıp ortaklığın giderilmesi davası açamıyor. Herkesin yeri belli, kimse kimsenin alanına müdahale edemiyor ve dileyen ortaklardan biri payını 3. kişilere de satabiliyor” ifadelerini kullandı. Kiraz, bu modelin gayrimenkul geliştiren firmalarca da kullanılmaya başlandığını, vatandaşa tapulu arsa satışı yapıldığını ekledi.

Kooperatiften ev alma dönemi yeniden başladı!

BUNLARA DİKKAT EDİN

Avukat Ali Güvenç Kiraz, yapı kooperatiflerinde mağdur olunmaması için şunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti:

”Kooperatif yönetimine adli ve ticari sicili iyi kişiler seçilmeli. k Yönetim mutlaka her aşamada denetlenmeli. Bu sebeple üyeler kendi aralarından denetçiler oluşturmalı.

İç denetim dışında bir dış denetim de sağlamakta yarar var. Dışardan bir hukukçu ve bir inşaat mühendisi ile çalışmak süreci garantiye almanızı sağlar.

Şirketin teknik ve mali yeterliliği kontrol edilmeli ve teminat istenmeli.

Geçmişte kooperatiflerde 1-2 üyenin zamanında ödeme yapmaması bütün süreci kilitliyordu. Aynı problemlerin olmaması için sözleşmeler doğru hazırlanmalı.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.