adplus-dvertising

Konya’da yağış etkili oldu, çalışmalar devam ediyor

Konya şehir merkezi ve ilçelerinde sağanak yağmur etkili oldu. Yağışlarla birlikte yaşanan hasarların tespiti ve meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı çalışmalar devam ediyor.
Takip et
Konya’da yağış etkili oldu, çalışmalar devam ediyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Konya’da akşam saatlerinde etkisini arttıran ve zaman zaman sağanak olarak devam eden yağışlar kent merkezi ve bazı ilçelerde taşkınlara neden oldu. Konya Valiliği koordinasyonunda AFAD sekretaryasında, hava şartlarının neden olabileceği olumsuzluklara karşı çalışma grupları 7/24 çalışma aslına göre faaliyete başladı.

Konya’da yağış etkili oldu, çalışmalar devam ediyor

Bu çerçevede; Afet ve Acil Vaziyet Yönetimi Merkezi (AADYM) çağrı merkezine saat 15.18’den gece yarısına kadar düşen 47 vaka değerlendirilerek, bu çağrıların hepsi sonuçlandırıldı. Çalışmalar hakkında yapılan açıklamada, “İlgili kurumlarca yoğun yağıştan dolayı hasar görmüş yolların onarımı yapılmakta ve su birikintileri tahliye edilmektedir. Zorlu meteorolojik koşullarda bütün ekiplerimizle bütün olanaklar seferber edilerek çalışmalar yürütülmektedir.

Yoğun yağışlar sebebiyle mahsur kalan vatandaşlarımızın güvenli bölgelere tahliyesi için AFAD, Jandarma ve İtfaiye ekiplerince ivedilikle müdahale çalışmaları başlatılmıştır. Yoğun yağışların neden olduğu tarım alanları, meralar v.b. alanlardaki tarımsal zararları ve hayvan kayıplarını tespit etmek ve müdahale etmek üzere ekipler ivedilikle saha çalışmalarına başlamıştır. 11 ilçemizde, ortalama 33 mahallede tarım alanları (buğday, ayçiçeği, mısır gibi hububat alanları) zarar görmüştür. 100 tane arılı kovan, 10 tane büyükbaş ve 44 tane küçükbaş hayvan telef olmuştur. Hasar tespit çalışmaları devam etmektedir.

Konya’da yağış etkili oldu, çalışmalar devam ediyor

Yoğun yağış ve ardından yaşanan olumsuzluklara karşı sorumlu olduğu yollarda trafik akışkanlığını temin etmek ve trafiği gerektiği biçimde yönetmek üzere İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığınca çalışmalar yürütülmekte ve trafiğe kapalı yolumuz bulunmamaktadır. Aşırı yağışlardan dolayı hasar gören Selçuklu Dokuz Mahallesi, Meram Kayadibi, Botsa, Yeşildere Mahallerinde ve öbür ilçelerimizde yapısal hasarları ve konutlardaki eşya zararlarını tespit etmek için ekiplerimiz çalışmalara başlamıştır” dendi.

Sağanak yağış trafik akışını da etkiledi. Selçuklu ilçesi Dokuz Mahallesinde Konya – Afyonkarahisar Karayolunun 25. kilometresinde etkili olan yağış sebebiyle Konya istikametine sel sebebiyle yolda toprak birikintisi oluştu. Bir süre trafik akışı tek şeritten kontrollü olarak sağlanırken, yolun temizlenmesiyle trafik akışı normale döndü. Bütün ilçelerde yağışlardan kaynaklanan hasarların tespiti için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.